Gloria și Metalul, noi victorii în campionat

• CSM Sărat, eșec la scor la Liești

O nouă etapă intermediară, a doua din retur, a fost programată la mijlocul săptămânii în Liga a 3-a. Gloria și Metalul au reușit noi victorii, în timp ce, după înfrângerea categorică de la Liești, retrogradarea râmnicenilor de la CSM a devenit certitudine. Sâmbătă, la ultimul meci al sezonului în Crâng, fotbaliștii Gloriei vor sărbători promovarea în Liga a 2-a.

Șomuz Fălticeni – SCM Gloria 0-2 (0-2)

Victorie de serviciu pentru Gloria, în deplasarea de la Fălticeni, una în care antrenorul George Timiș nici n-a folosit formula standard. Chiar și așa, fotbaliștii din Crâng n-au avut nicio emoție în fața uneia dintre codașele clasamentului. Victoria s-a conturat încă de la capătul primului sfert de oră, după „dubla” rapidă reușită de fundașul Dragoș Ceaușel, în minutele 12 și 17.

Gloria pregătește sărbă­torirea promovării în Liga a 2-a sâmbătă, la meciul cu CSM Focșani, programat în nocturnă, de la ora 19,00, când va fi premiată pentru această performanță de conducerea Federației Române de Fotbal, care și-a anunțat prezența la joc.

Metalul Buzău – Oțelul Galați 1-0 (1-0)

Metalul s-a abonat în ultimul timp la victorii! Echipa condusă de Vali Stan a bifat cel de-al patrulea succes la rând, reușind să învingă, la limită, ocupanta locului 2, SC Oțelul Galați, fosta contracandidată a Gloriei la promovarea în Liga a 2-a.

Unicul gol al victoriei a fost marcat de Alin Iacob, în minutul 15 și, cu cele 3 puncte, Metalul a rămas pe locul 7, poziție pe care echipa buzoiană vrea să o păstreze până la final.

Sporting Liești – CSM Rm. Sărat 4-1 (2-1)

Chiar și cu o nouă condu­cere tehnică, Dănuț Paveliuc – antrenor principal, Vasile Bodan – antrenor cu portarii, Costică Roșca – director tehnic, foștii tehnicieni, Marius Tîrîlă și Viorel Bodan continuând doar ca jucători, CSM Rm. Sărat a arătat la fel de rău și în deplasarea de la Liești. Deja retrogradată în Liga a 4-a, echipa râmniceană a cedat la scor, 1-4, singurul gol al oaspeților fiind reușit din penalty, de Dorin Burlacu, în minutul 22.