Gloria, matematic în Superligă

Buzoienii bat Unirea și scapă de grijile ultimului meci

După un parcurs destul de șchiopătat, Gloria a reușit să ia toate cele trei puncte în meciul cu Unirea și să obțină, astfel, calificarea matematică în primul eșalon.

Cu toate că ialomițenii, campioni deja ai ligii secunde, veneau la Buzău fără presiunea rezultatului, s-a trăit cu emoții pe stadionul din Crâng. După câteva ocazii nefructificate a venit penalty-ul ratat de Cristi Dumitru în minutul 24, moment care le-a dat curaj oaspeților, tăind, în același timp din energia băieților lui Prepeliță.

Golul de 1-0 a venit destul de târziu, în minutul 67. Sălceanu, intrat în teren după pauză, a avansat cu balonul din flanc până aproape de careul advers și i-a pasat excelent lui Benzar. Mijlocașul de buzunar a finalizat calm, din 7 metri.

Gloria a mai marcat de două ori, prin Dandea după o fază fixă și prin același Benzar.

Cu acest succes, Buzăul acumulează 48 de puncte, iar meciul de la Miercurea Ciuc, ultimul din play-off, nu mai are nicio relevanță în economia promovării. Locul IV, cel care asigură în acest sezon ascensiunea către Superligă, este deja securizat matematic.

După meci, jucătorii, staff-ul tehnic și suporterii au sărbătorit împreună, pe teren, la lumina focurilor de artificii.

Mai multe detalii, reacții și imagini inedite, în numărul de mâine al cotidianului OPINIA.