Gloria, mai departe în Cupă. Victorie lejeră la Slobozia

Gloria merge mai departe în optimile Cupei României, după o victorie lejeră la Slobozia, o întâlnire în care orice alt rezultat ar fi fost considerat o mare surpriză. Fetele lui Daniel Anca s-au impus cu 38-24, după un meci în care gazdele au reușit să păstreze echilibrul doar în primele 10 minute. Meciul era ca și decis încă de la pauză, moment în care Gloria conducea confortabil, 17-11.

Daniel Anca a rulat toate jucătoarele pe care le-a avut la dispoziție, dovadă și cifrele înregistrate după meci.  Blazevic, Pal și Nicolae au fost principalele marcatoare, cu câte cinci reușite, în timp ce aproape toate echipierele acestora au reușit să-și treacă în cont câte cel puțin un gol.

Partidele din optimi se vor disputa pe 17 februarie. Iată toate rezultatele înregistrate în turul 1:

• CS LIVIU REBREANU TURDA – MĂGURA CISNĂDIE 25-35 (14-20)
  • CSU UVT TIMIȘOARA – SCM UNIVERSITATEA CRAIOVA 17-31 (11-14)
  • CSM FĂGĂRAȘ – MINAUR BAIA MARE 16-37 (7-19)
  • UNIREA DOBROEȘTI – CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI 23-33 (10-13)
  • ACTIV PRAHOVA PLOIEȘTI – DACIA MIOVENI 20-28 (8-17)
  • CSM DEVA – SCM RÂMNICU VÂLCEA 32-33 (16-16)
  • U CLUJ-NAPOCA – CSM CORONA BRAȘOV 28-37 (15-22)
  • CSM IAȘI – CSM SLATINA 28-34 (14-18)
  • CSM UNIREA SLOBOZIA – SCM GLORIA BUZĂU 24-38 (11-17)
  • CSM BACĂU – SPARTAC BUCUREȘTI 36-23 (19-9)

Miercuri, Gloria dispută și primul meci din campionat, în deplasare, cu CSM București.