Gloria, locul 2 la turneul amical de la Rm. Vâlcea

Gloria a încheiat pe locul 2 turneul amical care a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute în Sala ,,Traian” din Rm. Vâlcea, ultimele ­me­ciuri de verificare înaintea startului oficial în sezonul intern. În primul meci al turneului, echipa buzoiană a jucat împotriva gazdelor, în fața cărora a cedat cu 32-34, după ce la pauză fetele lui Aurelian Roșca au avut un gol avantaj, 16-15. În me­ciul 2, Gloria a obținut o victorie lejeră, 33-26 împotriva Daciei Mioveni și tot cu o victorie la scor a buzoiencelor s-a încheiat și ultimul joc, 32-23 cu HC Zalău. Gazdele, cu victorii pe linie, au terminat turneul pe primul loc. După turneul din Sala ,,Traian”, pentru Gloria urmează primul sau primele meciuri oficiale ale noului sezon. Mâine, de la ora 12.50, în optimile de finală ale Cupei României, echipa buzoiană o va întâlni pe Dacia Mioveni, partidă ce va avea loc în Sala LPS din Bistrița. Dacă se va califica, echipa buzoiană va juca a doua zi, tot la Bistrița, în sferturile de finală ale competiției. Pentru Final Four, Cupa se va muta apoi la Brăila, meciuri pe 28 și 29 august.