Gloria în suferință. O nouă înfrângere pe teren propriu

• Gloria Buzău – Csikszereda Miercurea Ciuc 0-1 (0-0)

Gloria nu se mai simte deloc bine pe stadionul din Crâng. După eșecul cu CSM Reșița, fotbaliștii buzoieni au fost învinși din nou pe teren propriu, miercuri după-amiază, de Csikszereda Miercurea Ciuc, într-o partidă restantă din etapa a 7-a a Ligii a 2-a. Meciul ar fi trebuit să aibă loc pe 9 octombrie, dar a fost reprogramat după cazurile de coronavirus descoperite la vremea aceea în lotul ciucanilor.

Fără antrenorul Ilie Stan și doi dintre jucătorii de bază, Ghinga și Perju, aflați în izolare, Gloria a cedat la limită în fața Csikszeredei (0-1), care a marcat unicul gol prin Levente Bara, în minutul 62. Gloria a evoluat ultimele două minute cu fundașul Toma în poartă, după ce portarul Relu Stoian a fost eliminat pentru un gest nesportiv (90+2). În finalul primei reprize, echipa buzoiană a solicitat în două rânduri acordarea unei lovituri de la 11 metri. Mai întâi, la o fază în care Nedelea a fost faultat în careu de Apro (41), apoi când mingea, șutată de Ciobanu, a fost jucată cu mâna de Palmeș (44), de fiecare dată centralul Robert Avram lăsând jocul să continue. Fotbaliștii buzoieni au programat următorul meci sâmbătă, în deplasare, cu CSM Slatina.

Gloria: R. Stoian – Pîrvulescu, Balgiu, M. Ioniță, C. Toma, C-tin. Stoica (73 Pațurcă), Gh. Anton, Tucaliuc, Cr. Ciobanu (69 Piftor), Iurcu (89 I. Roșu), Nedelea (69 Chică-Roșa). Antrenor: Robert Panduru

Csikszereda: Rybansky – R. Takacs (40 Palmeș), Kelemen, Apro, Marrone, Csuros, Szondi, Bara, Schieb (90 Pinter), Bauza (75 Bor), Meszaros (75 Haberkon). Antrenor: Valentin Suciu

• A marcat: Bara 62
  • Cartonaș roșu: Relu Stoian (90+2)

• Arbitru: Robert Stoian (Pitești)