Gloria e numai una! Buzăul, mai bun ca Bistrița la debutul Ligii Naționale

Gloria Buzău – Gloria Bistrița 25-23 (13-8)

Start reușit pentru Gloria Buzău în noua ediție a Ligii Naționale de handbal feminin. Vineri seară, în prima etapă a stagiunii 2021-2022, echipa buzoiană a întâlnit-o, la Sala Sporturilor, pe cealaltă Glorie din campionat, cea din Bistrița, unul din cei mai tari adversari posibili la debut, pretendentă, de asemenea, la primele locuri ale clasamentului. În continuarea perioadei de grație de după câștigarea Cupei și a Supercupei României, fetele lui Aurelian Roșca au obținut și în noul campionat o victorie prețioasă: 25-23 (13-8). În prima repriză, în care oaspetele au condus doar în start, marcând primul gol al meciului, Gloria a evoluat aproape perfect, dovadă și rezultatul de pe tabelă după primele 30 de minute. A fost 6-1 pentru buzoience după primele zece minute, cu un gol din poartă în poartă marcat de Batinovic, care a prăbușit și mai tare echipa adversă. Cu un lot aproape în totalitate schimbat și cu un nou antrenor, de calibru, danezul Kim Rasmussen, în partea secundă Bistrița și-a ridicat nivelul și a recuperat, încet-încet, din handicap, apropiindu-se, în mai multe rânduri, la două goluri. Au fost ceva emoții în ultimele două minute, când ardelencele se puteau apropia și la un singur gol, dar au ratat a­tacul, iar cele 3 puncte n-au mai putut scăpa Buzăului. Meci de foc pentru buzoience și în următoarea etapă, sâmbătă, în deplasare cu Rapid București, partidă transmisă în direct pe TVR 1 de la ora 11.00.

Buzău: Batinovic – 1 gol, Nenezic – Czeczi (6), Haraba­giu (4), A. Ilie (4), Rotaru (2), Vasileuskaya (2), Petrovic (2), Subțirică (1), Stoleru (1), Zamfirescu (1), Vălean (1), Moroianu, Savu, Petruș. Antre­nor: Aurelian Roșca.

Bistrița: Salamakha, Măză­reanu – Kovacevic – 6 goluri, Iuganu (5), Barbosa (3), Seraficeanu (2), Dincă (2), Chintoan (2), Schmelzer (2), Rodriguez (1), Ardean, Lazăr. Antrenor: Kim Rasmussen.