Gloria defilează spre Liga a 2-a, Metalul urcă în clasament

Liga a 3-a își consumă ultimele episoade ale stagiunii și doar puține lucruri au mai rămas de clarificat până la final. Cu Gloria deja promovată în eșalonul secund, lupta a mai rămas interesantă doar la retrogradare, unde, din păcate, CSM Rm. Sărat e, practic, condamnată. În schimb, Metalul a reușit să mai urce un loc după victoria de la Liești și este scăpată complet de griji.

SCM Gloria Buzău – FC Botoșani 2 3-1 (1-1)

Promovată și matematic în Liga a 2-a, Gloria a rămas să se lupte cu recordurile până la finalul campionatului, dar în același timp elevii lui George Timiș și-au propus să nu facă niciun fel de rabat de la onoare și să abordeze ficare joc care a mai rămas doar la victorie.

În această categorie s-a încadrat și cel cu FC Botoșani 2, din Crâng, în care oaspeții aveau mare nevoie de victorie pentru evitarea retrogradării. Buzoienii au deschis scorul prin Velisar, în minutul 19, dar 5 minute mai târziu Târșa a restabilit egalitatea, 1-1, scor cu care s-a intrat și la cabine. În partea a doua, „dubla” lui Răzvan Catană a făcut ­dife­rența, iar Gloria s-a impus destul de clar, pentru cea de-a 21-a victorie stagională.

Sporting Liești – Metalul Buzău 1-4 (0-2)

Surpriză extrem de plăcută produsă de Metalul, care s-a impus într-una dintre cele mai dificile deplasări ale sezonului. Fotbaliștii buzoieni au învins la Liești, scor 4-1, aceasta fiind și prima victorie „afară” din retur, 3 puncte cu care elevii lui Vali Stan au urcat pe locul 7 în clasament.

Deznodământul s-a conturat încă din prima repriză, încheiată de oaspeți în avantaj de două goluri, după reușitele semnate de Cătălin Bardaș în minutul 6 și Alin Iacob, în minutul 23. Metalul a marcat din nou după pauză, prin Mădălin Răileanu (min. 50), gazdele au înscris golul de onoare prin Bogdan Dumitru (minutul 75), pentru ca Sorin Ispir să stabilească scorul final în minutul 87.

CSM Rm. Sărat – Bucovina Rădăuți 0-4 (0-2)

Conștientă de șansele mi­nime pe care le mai are pentru a evita retrogradarea, CSM Rm. Sărat pare că s-a resemnat deja în așteptarea finalului trist. Râmnicenii n-au contat deloc în partida de pe teren propriu cu Bucovina Rădăuți, ocupanta locului secund impunându-se la un scor categoric, 4-0, goluri marcate de Stoian (min. 18), Ungurianu (min. 38), R. Ciobanu (min. 53) și Coroamă (min. 87).