Gloria a dat de pământ cu Vâlcea! Fosta campioană, doar o umbră

Gloria Buzău – SCM Rm. Vâlcea 25-21 (14-10)

Ceea ce se anunţa a fi derby-ul etapei a 3-a în Liga Naţională de handbal feminin, meciul de sâmbătă, de la Sala Sporturilor, dintre câştigătoarea Cupei şi a Supercupei, Gloria Buzău, şi fosta campioană de acum doi ani  a României, SCM Rm. Vâlcea, s-a transformat într-un simplu joc de-a şoarecele cu pisica. Părăsită de atunci de multe jucătoare, câteva dintre ele regăsindu-se, astăzi, chiar în lotul Gloriei (Batinovic, Rotaru, Zamfirescu, Petrovic, Vasileuskaya) şi cu un du-te vino continuu pe banca tehnică, Vâlcea a ţinut afişul meciului de la Sala Sporturilor mai mult cu numele. Doar primele 13 minute au fost ceva mai echilibrate, scorul menţi­nându-se egal, 6-6, apoi filmul a început să se rupă pentru oaspete. Alina Czeczi a dus Gloria la 9-6, Andra Moroianu a făcut 10-6, iar ,,dubla” Marijei Petrovic a distanţat echipa buzoiană la 12-6, în minutul 23. 12 minute de coşmar pentru oltence, fără gol marcat, singura care a încercat să se mai opună iureşului gazdelor fiind portăriţa Daciana Hosu. Şi pe fondul unei relaxări a Buzăului, Vâlcea şi-a mai revenit puţin pe finalul primei reprize, +4 avantaj pentru Gloria la pauză, 14-10. La reluare, dacă Gloria a menţinut ritmul, făcând ceea ce ştie şi ştiind foarte bine ceea ce face, Vâlcea a arătat tot mai rău! După nici un sfert de oră, avansul fetelor lui Aurelian Roşca a crescut la şapte goluri, 20-13, aceeaşi diferenţă ca în minutul 53 (23-16) şi cu două minute înainte de final, 25-18. Cu trei goluri consecutive până la final, Vâlcea a mai încercat să salveze proporţiile dezastrului de la Sala Sporturilor, scor final 25-21. Cu şase puncte după primele trei etape, Gloria a urcat pe locul 5, iar mâine, de la ora 18.00, în rundă intermediară, va juca la Deva, împotriva penultimei clasate, CSM Cetate.

Gloria Buzău: Batinovic, Nenezic – Czeczi – 9 goluri, Rotaru (4), Harabagiu (3), Vasileuskaya (3), Petrovic (3), A. Ilie (2), Moroianu (1), Subţirică, Munteanu, Sto­leru, Petruş, Zamfirescu, Savu, Samson. Antre­nor: Aurelian Roşca.

SCM Rm. Vâlcea: Hosu, Rus – Elghaoui – 5 goluri, Glibko (3), Liscevic (3), Florică (2), Gorshenina (2), Klikovac (2), Nikolic (2), Bucur (1), Gonzalez (1), Dache, Levchenko, Dăscălete, Lupei, Stamin. Antrenor: Bent Dahl.