Gloria, calificare la pas în sferturile Cupei României la handbal feminin

Gloria a bifat prima victorie din vechiul-noul sezon intern din handbalul feminin. Ieri, în Sala LPS din Bistrița, în optimile de finală ale Cupei României, ediția 2020-2021, competiție care a încheiat vechiul sezon și l-a deschis, practic, pe acesta, echipa buzoiană a trecut cu scorul de 30-24 (15-10) de Dacia Mioveni. A fost o victorie lejeră a buzoiencelor, noul antrenor, Aurelian Roșca, și fetele sosite la Buzău în această vară făcându-și, astfel, un debut cu dreptul. Împotriva unei echipe care i-a pus atâtea probleme campionatul trecut, Gloria a condus de la un capăt la altul și niciun moment calificarea nu a fost pusă sub semnul întrebării.

• Marcatoare Gloria: Bianca Tiron-Harabagiu – 7 goluri, Alina Ilie (6), Andreea Rotaru (3), Beatrice Vălean (3), Natalia Vasileuskaya (3), Andra Moroianu (3), Alexandra Subțirică (2), Mădălina Zamfirescu (2), Ana Maria Simion (1).

Astăzi, tot la Bistrița, în sferturile de finală ale Cupei României, Gloria întâlnește învingătoarea partidei dintre SCM Rm. Vâlcea și SCM Craiova, disputată după închiderea ediției. Programul sferturilor urma să fie anunțat aseară de Federație, după încheierea ultimului joc din optimi.