Gloria a revenit pe podiumul Ligii Naționale

• CSU Cluj Napoca – SCM Gloria Buzău 27-29 (13-13)

Gloria este pregătită pentru meciul anului de miercuri, de la Sala Sporturilor, cu CSM București. Handbalistele buzoiene s-au întors cu 4 puncte din 6 posibile din “dubla” ardeleană Cisnădie – Cluj Napoca și au revenit pe podiumul Ligii Naționale. N-au fost însă, două meciuri ușoare pentru elevele lui Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie.

Mai întâi, la Cisnădie, unde Gloria a remizat, 22-22 în fața echipei locale, Măgura, într-o restanță din ultima etapă a turului, Maria Gavrilă a înscris golul care a adus un punct Buzăului cu câteva secunde înainte de final, după ce gazdele au condus cu 19-15 în minutul 54 și cu 22-20 cu 45 de secunde înainte de sunetul de final al tabelei.

Duminică seară, la Cluj Napoca, victoria împotriva ultimei clasate, CSU, n-a venit chiar de la sine. Ardelencele și-au vândut scump pielea, la pauză fiind egalitate, 13-13. Gloria s-a desprins la jumătatea celei de-a doua reprize, 25-19, însă ardelencele au avut o revenire de senzație și s-au apropiat la 24-25. Gloria a gestionat foarte bine finalul și s-a impus cu 29-27, obținând 3 puncte, cu care au urcat pe podiumul Ligii Naționale.

Impresionantă a fost evoluția Anei Maria Iuganu, care a marcat nu mai puțin de 14 goluri, practic jumătate din reușitele Gloriei în cel de-al doilea meci din Ardeal.

Corona Brașov, retrogradată oficial

Corona Brașov a fost ­re­trogradată oficial din Liga Națională, conform deciziei Comisiei de Apel a Federației Române de Handbal. Clubul brașovean a fost sancționat pentru faptul că 17 dintre jucătoarele sale au recurs la metode de refacere interzise de WADA. „În temeiul art. 21.2. din Regulamentul Disciplinar al FRH, schimbă în parte hotărârea apelată, în sensul că sancționează echipa de handbal feminin senioare CSM Corona Brașov cu retrogradarea din Liga Națională Liga Florilor MOL ediția 2019-2020”, a fost decizia anunțată de Comisia de Apel. În schimb, Corona Brașov va avea drept în sezonul viitor să înscrie echipa de handbal în liga secundă, având drept de promovare. În condițiile în care Corona Brașov nu a susținut jumătate din meciurile actualului sezon, toate rezultatele au fost anulate, astfel, apărând și modificări în clasament. Cea mai păgăbită a ieșit Gloria Buzău, singura echipă care învinsese Corona și care a pierdut 3 puncte.