Gloria a pierdut toate partidele din returul SuperLigii de rugby!

• Tomitanii Constanța – SCM Gloria Buzău 20-15 (10-15)

Echipa de rugby a Gloriei a reușit o contraperformanță greu de anticipat după prima parte a campionatului. Rugbiștii buzoieni au pierdut toate partidele susținute în retur și au încheiat sezonul regulat pe locul 6. Elevii lui Costică Merșoiu au cedat locul 5 chiar în ultima etapă, când au fost învinși, în deplasare, chiar de rivala directă, Tomitanii Constanța.

În meciul de pe litoral, buzoienii au condus la pauză cu 15-10, dar fară puncte marcate într-o a doua repriză extrem de slabă au permis gazdelor să revină și să se impună la final cu 20-15. Raportul eseurilor a fost de 2-2, Samuel Swanepoel și Jone Nasalo, respectiv Hina Qhama și Darchia Tsotne, diferența fiind făcută de Darren Baron, autor a câte două transformări, respectiv lovituri de pedeapsă.

SCM Gloria va participa în faza următoare a campionatului, play-out, urmând să întâlnească, în semifinalele locurilor 5-8, pe Dinamo București, sâm­bătă, de la ora 11,00, pe stadionul din Parcul Tineretului.