Gafa care a schimbat un meci. Mai are Gloria vreo șansă la promovare?

Minutul 3, Oțelul vs Gloria. Se anunța un meci tensionat, ambele echipe venind după partide cel puțin nereușite. Numai că gazdele dau lovitura din start. Dur-Bozoancă degajează lung, faza pare că nu are cine știe ce viitor, toată lumea relaxată. Numai că mingea este lăsată să pice în careu, Stoian este oricum numai concentrat nu și dintr-o dată lucrurile devin interesante. Dincolo de plasamentul slab, portarul Buzăului încearcă să agațe balonul cu degetele, în loc să-l boxeze „la siguranță”. Nu reușește. Și cum necazul nu vine niciodată singur, Ursu, insistent, urmărește faza și reia în plasă, cu capul.

Este 1-0 pentru gazde iar Gloria, cu povara golului primit atât de devreme, trebuie să atace. Urmează o cursă continuă de urmărire, cu ocazii importante: Wiktorski, Vârtej, Gaitan ratează pe rând. Până la pauză, golul nu vine.

După ieșirea de la cabine, Oțelul parcă stă mai bine în teren. Linia Maginot închipuită de Dorinel funcționează. Gloria nu mai găsește spațiile dintre linii, iar construcția este chinuită. Ocaziile vin din șuturi de la distanță, dar Dur-Bozoancă reține de fiecare dată. Oaspeții prind curaj și marchează, dar golul este anulat, pe motiv de off-side. Decizie discutabilă. Gloria are toate statisticile de partea ei, mai puțin golul. Ultimul șut cât de cât periculos vine în minutul 86, de la Boiciuc. Telefonat, fără probleme pentru goalkeeperul Galațiului. La final, un eșec decis de o eroare cât toate zilele, iar șansele Buzăului sunt străvezii. Suporterii rămân cu eroarea lui Stoian, iar internetul se umple de admonestări la adresa portarului care, cândva, îmbrăca tricoul naționalei de tineret.

Cu 34 de puncte, Gloria nu mai are decât varianta unui traseu vecin cu perfecțiunea, ceea ce, după jocul prestat, e destul de greu de  crezut. Evident, români fiind, buzoienii pot spera că jocul rezultatelor îi va avantaja.

Apropo de nemulțumirea lui Adrian Mihalcea, referitor la atitudinea publicului: se întâmplă și la case mai mari. Meciul dintre Iași și Dej a consemnat cam aceeași atitudine, de data aceasta a spectatorilor moldoveni. Jucătorii în alb și albastru au primit reproșuri dinspre public încă din primul mitan, fiind huiduiți, la propriu, după meci. În contextul în care Poli este lidera clasamentului. Pe cale de consecință, dincolo de lipsa de reacție, sau de atitudinea ostilă, antrenorii ar trebui, înainte de toate, să antreneze iar jucătorii să joace. Dacă aceste premise sunt validate, este posibil ca încurajările din înaltul tribunei să se facă auzite. Mai ales în cazul unui rezultat pozitiv. Din păcate, în play-off, Gloria nu a reușit să învingă iar asta nu are cum să bucure pe nimeni.