Fotbalul buzoian la putere

Metalul şi Rm. Sărat au terminat turul pe primele două locuri

Prima jumătate a campionatului regulat al Ligii a 3-a s-a încheiat cum nu se putea mai bine pentru fotbalul buzoian. Două dintre echipele care ne reprezintă la acest nivel, Metalul şi CSM Rm. Sărat, au terminat pe primele două poziţii, care garantează automat la final şi bilete pentru play-off.

25 de puncte din 27 posibile, o prestaţie tot mai bună de la joc la joc şi lideră a seriei cu 5 avans faţă de urmăritoarea sa, CSM Rm. Sărat reprezintă, pe scurt, ceea ce a reuşit Metalul la finalul unui tur de campionat pe care băieţii lui Vali Stan l-au dominat cu autoritate de la un capăt la altul, singura sincopă fiind remiza albă de la Rm. Sărat. Concentrarea şi dorinţa de victorie n-au dispărut nici sâmbătă, în meciul de la Plopu cu Victoria Ianca, pe care „echipa buzoienilor” şi l-a adjudecat la limită, 2-1 (1-1), goluri marcate de Cristian Onţel (10) şi Marius Cocîrlă (58).

Parcurs de excepţie şi pentru CSM Rm. Sărat, care a prins locul 2 in extremis, după ce a învins-o pe CSM Focşani (1-0, gol Matei Constantinescu) şi a scos-o din play-off chiar la finalul turului.

În fine, într-un alt joc din ultima etapă a turului, după ce a condus cu 3-0 la pauză, Voinţa Limpeziş a cedat la final cu 3-4. Pentru cunoscători, 1 pauză, 2 final…

Returul începe fără nicio pauză, chiar de săptămâna viitoare, cu toate partidele programate sâmbătă, de la ora 15.00: CSM Focşani – Metalul, Dacia Brăila – CSM Rm. Sărat şi Voinţa Limpeziş – Aerostar Bacău.