Soroca

Scurta istorie a unui KO de final

Unirea Dej – FC Buzău 3-0 (2-0)

Un meci lipsit de orice miză, un drum lung şi obositor, frustrarea unui sezon încheiat, totuşi, sub aşteptări au făcut ca FC Buzău să nu mai fie interesată de ultima partidă a sezonului, programată în runda finală a play-out-ului eşalonului secund. Echipa buzoiană a pierdut, sâmbătă, la scor de neprezentare, partida susţinută în deplasare, la Dej, unde gazdele nu au ratat ocazia de a-şi lua la revedere de la suporteri aşa cum se cuvine.

Meciul era tranşat încă de la pauză, după „dubla” lui Angelo Cocian (26, 40). Alexandru Pop a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 83, iar Unirea Dej a încheiat grupa pe locul secund, la un punct în spatele buzoienilor. Din Grupa B de play-out, Unirea Constanţa şi Astra Giurgiu au retrogradat în Liga a 3-a, iar FC Braşov o va întâlni pe Politehnica Timişoara (Grupa A) la barajul de menţinere în Liga a 2-a.

UNIREA DEJ: Răilean – Roş, Burdeţ, D. Pop, Gîţ, Kereki, Ad. Pop, Al. Militaru, Cocian, Vl. Bogdan, Al. Pop. Rezerve: R. Papp – I. Rus, Peter, Chira, Frăsineanu, P. Popescu, Fl. Blaj, M. Manole, An. Pop.  Antrenor: Dragoş Militaru

FC BUZĂU: Cr. Avram – Oteliţă, M. Keita, Vîrtej, T. Oltean – Trebotic, Cârstocea, Gaitan, A. Manea – Chică-Roşă, Cr. Ciobanu. Rezerve: Horeboiu – D. Burlacu, A. Lopez, Al. Munteanu, Paţurcă, Sălceanu, R. Zamfir, Neicuţescu, C. Petre. Antrenor: Cristian Pustai.

• Au marcat: Cocian 26, 40; Al. Pop 83;
  • Arbitru: Rareş Vidican (Satu Mare).

Liga a 2-a, Play-out, Grupa B – Etapa a 7-a (ultima)

• FC Braşov – Astra Giurgiu 6-1
  • Viitorul Tg. Jiu – Ripensia Timişoara 0-2
  • Unirea Dej – FC Buzău 3-0