Fără sare şi piper

Politehnica Timişoara – Gloria Buzău 1-1 (1-0)

Gloria nu convinge nici după venirea lui Adrian Mihalcea pe banca tehnică. Duminică la prânz, la Timişoara, într-un meci din etapa a 10-a, echipa din Crâng nu a reuşit să câştige decât un punct pe terenul penultimei clasate, Politehnica.

Cu patru nume noi în formula de start faţă de meciul cu CSC Şelimbăr, Gloria a suferit din nou şi s-a văzut condusă cu 1-0 după reuşita lui Patrick Popescu din minutul 31, de altfel şi scorul pauzei. Intrat pe teren în locul lui Cârstocea, accidentat, moldoveanul Alexandru Boiciuc a restabilit egalitatea la zece minute de la reluarea jocului. Un 1-1 care s-a păstrat până la final, punctul de pe Bega păstrându-i în continuare pe buzoieni pe locul 7, acum însă la egalitate de puncte, 17, cu Csikszereda, posesoarea unui golaveraj mai bun.

Pentru Gloria urmează două meciuri la rând pe stadionul din Crâng: miercuri, de la 15.30, cu FC Botoşani, în grupele Cupei României şi lunea viitoare, de la ora 16.00, cu Progresul Spartac, în următoarea etapă de campionat, a 11-a.