Fără resurse în final. Metalul, învinsă de FCSB 2 în prologul etapei a 6-a din Liga a 3-a

• FCSB 2 – Metalul Buzău 4-2 (2-0)

Reîncarcată după victoria categorică din etapa trecută, cu CS Balotești, Metalul ar fi avut nevoie, poate, de o adversară care să-i confirme revirimentul. În niciun caz FCSB 2, oponenta echipei buzoiene în partida disputată vineri după-amiază, la Berceni, în deschiderea etapei a 6-a din Seria a 4-a a Ligii a 3-a. Mai ales în condițiile în care lui Vali Stan i-au lipsit o mulțime de jucători Șt. Nedelcu, D. Stan, Bardaș, Spătaru, G. Badea și R. Tănase.

În plus, FCSB 2 i-a primit pe buzoieni cu o formulă din care n-au lipsit fostul internațional Gabi Enache ori Șut, Briceag, Simion sau Cr. Dumitru, cu prezențe consistente în Liga 1, inclusiv în cupele europene.

Metalul a început rău partida, cu un gol încasat în start, în minutul 5, de la Cană, în urma unui corner. Totuși, oaspeții au revenit rapid și chiar au trecut la conducerea jocului, însă în ultimul minut al primei reprize, la o greșeală în defensiva buzoiană, Moldovan a marcat pentru 2-0.

La fel de prost a început pentru Metalul și partea secundă, Enache înscriind pentru 3-0 cu un șut imparabil în vinclu (48). Pentru buzoieni a început apoi o adevărată cursă de urmărire! Andrei Pavel a făcut 3-1 în minutul 54, echipa a rămas în ofensivă, Pavel, Mihăeș – bară!, Ispir – șut apărat in extremis de Udrea și A. Iacob, cu o lovitură de cap din 6 metri având tot atâtea ocazii de a reduce din diferență. Minutele excelente ale Me­talului și insistențele ofensive au răsplătit echipa buzoiană cu reușita din penalty a aceluiași Andrei Pavel (60), iar speranțele crescuseră simțitor!

Din păcate, totul s-a terminat odată cu reușita din final a lui Botezatu (87): 4-2, scor final! Vali Stan și băieții săi trebuie să strângă din nou rândurile, și următoarea etapă va veni cu un adversar extrem de dificil, ocupanta locului secund, Progresul Spartac, sâmbăta viitoare, pe sintetic.

* Tot vineri după-amiază, într-o altă partidă din serie, Dinamo 2 – Rapid 2 3-2.

FCSB 2: Udrea – T. Moldovan, G. Enache, Trif, Cană, Șut, Briceag, G. Simion, Oct. Popescu, Ardelean, Cr. Dumitru. Antrenor: Bogdan Vintilă

Metalul: R. Popescu – Șt. Păun, Mihăeș, Piciu, D. Mihai – S. Sava, Zamfirescu, Ispir, An. Badea – A. Iacob, A. Pavel. Rezerve: S. Crețu – Ceaușu, Manea, P. Benga, Șt. Nedelcu. Antrenor: Vali Stan