Fără istoric! FC Buzău, în sferturile Cupei României

Calificare fără emoții pentru FC Buzău în sferturile de finală ale Cupei României. Într-un meci din optimi, disputat joi după-amiază, în Crâng, echipa buzoiană a trecut la pas, 3-0 (1-0) de Dunărea Călărași și s-a calificat în această fază a competiției în care fotbalul buzoian n-a mai fost reprezentat de 13 ani, de pe vremea vechii Glorii.

După ce au controlat prima repriză în totalitate, buzoienii au deschis scorul în minutul 39, prin Pablo Gaitan. Ostilitățile s-au desfășurat asemănător și după pauză. Cristian Ciobanu s-a distrat cu apărarea oaspeților în minutul 51, în timp ce Baudoin Kanda a închis tabela în minutul 74. Rezultat logic  și o calificare indiscutabilă în sferturile de finală pentru echipa lui Cristi Pustai.