Europa, mai aproape de handbalistele Gloriei

Gloria Buzău – Măgura Cisnădie 31-27 (16-12)

Victorie necesară ca aerul, dar nu şi suficientă pentru Gloria în lupta pentru o nouă prezenţă în cupele europene. Sâmbăta seara, la Sala Sporturilor, echipa buzoiană a trecut de una dintre principalele contracandidate, Măgura Cisnădie, într-o partidă în care nivelul a fost iarăşi la înălţime, asta şi pentru că Adrian Chiruţ a mai rezolvat din problemele de lot şi a putut alinia o garnitură aproape de cea standard.

Gloria a început în atac şi s-a aflat în avantaj până aproape de jumătatea reprizei, când Timea Tătar a egalat la 5 pentru Măgura. Au urmat momente mai bune ale sibiencelor, care au şi preluat conducerea în minutul 21, 9-8, dar a fost un simplu foc de paie. Cu un atac condus din nou magistral de Bianca Harabagiu, Gloria a revenit puternic şi s-a desprins, 14-10, cu două minute înainte de final, aceaşi diferenţă fiind şi la pauză, 16-12.

Acelaşi scenariu s-a păstrat şi la reluare, când, pe undeva surprinsă şi de jocul gazdelor, trupa din Cisnădie n-a mai putut ţine pasul. Gloria s-a desprins chiar şi la şapte goluri, 25-18 (min. 49) şi a gestionat apoi un final lipsit de griji: 31-27.

Cu această victorie, Gloria a revenit pe locul 4 în Liga Naţională, imediat sub adversara de sâmbătă, şi are prim planul în cursa pentru a treia participare la rând în Europa. Nu este încă nimic jucat, Vâlcea are acelaşi număr de puncte, dar şi două jocuri în minus, iar pentru fetele lui Chiruţ urmează, sâmbătă, un meci poate la fel de greu, pe terenul Dunării Brăila.

GLORIA: Batinovic, Mîrcă-Olariu, Nenezic – Harabagiu – 11 goluri, Zamfirescu (5), A. Ilie (4), Munteanu (3), Stoleru (3), Simion (2), Condurache (2), Subţirică (1), Czeczi, Moroianu, Petrovic, Samson. Antrenor: Adrian Chiruţ

CISNĂDIE: Trusova, de Arruda, Ilie – Neagu – 7 goluri, Tătar (7), Blazevic (6), Bardac (3), Radojevic (2), Gariaeva (1), Gjorgjijevska (1), Băcăoanu, Abed-Kader, Marin, Necula. Antrenor: Alexandru Weber

Sorţi nemiloşi în Cupă

Gloria are ghinion în încercarea de a-şi apăra Cupa României. Luni, la sediul FRH, a avut loc tragerea la sorţi a partidelor din cadrul sferturilor de finală, iar pentru echipa buzoiană sorţii au fost nemiloşi. Pentru un loc în Final Four-ul competiţiei, Gloria o va întâlni pe actuala lideră a clasamentului Ligii Naţionale, Rapid Bucureşti, partidă ce se va disputa într-o singură manşă, în deplasare, pe 27 aprilie.

Cupa României, sferturi de finală, program:

• Rapid Bucureşti – Gloria Buzău
  • CSM Galaţi – Măgura Cisnădie
  • SCM Rm. Vâlcea – SCM Craiova/Minaur Baia Mare
  • Gloria Bistriţa – CSM Bucureşti

Ultimul joc din optimile de finală, SCM Craiova – Minaur, va avea loc pe 15 aprilie. Final Four-ul este programat pe 21-22 mai.

• SCM Craiova – CSM Bucureşti – 22-3
  • Rapid Bucureşti – Dacia Mioveni – 31-23
  • Gloria Buzău – Măgura Cisnădie – 31-27
  • CSM Deva – Dunărea Brăila – 23-25
  • Gloria Bistriţa – HC Zalău – 21-22
  • Ştiinţa Bucureşti – Minaur Baia Mare (miercuri, 6 aprilie)
  • SCM Rm. Vâlcea – CSM Slatina (miercuri, 6 aprilie)