Eşec la scor pentru handbalişti

• Dobrogea Sud Constanţa – HC Buzău 33-19 (17-8)

HC Buzău nu a avut nicio şansă luni seară, la Constanţa, în meciul cu Dobrogea Sud, care a deschis etapa a 21-a a Ligii Naţionale. Fără mai mulţi titulari, cu probleme ­me­dicale la zi sau menajaţi după accidentări mai vechi, echipa buzoiană nu a putut emite pretenţii în faţa ­uneia dintre cele mai valoroase formaţii din Liga Naţională.

Partida nu a avut istoric şi a fost în permanenţă la discreţia gazdelor, care au condus, pe parcursul jocului, cu 7-2 (mi­nutul 10), 13-3 (minutul 18) şi 17-8 (pauză), diferenţa crescând apoi considerabil după pauză, pentru ca finalul să consemneze victoria la scor a constăn­ţenilor, 33-19.

HC Buzău se menţine pe penultimul loc şi va evolua etapa viitoare, duminică, de la ora 17,30, la Sala Sporturilor, cu Potaissa Turda.

Marcatori HC Buzău: Marius Anton – 5 goluri, Alin Oprea – 5 goluri, George Alexandru – 4 goluri, Alex Tălmaciu – 3 goluri, Zamfir Dumitrana – 1 gol, Alexandru Ionescu – 1 gol