Eșec cu o echipă din Liga a III-A. Gloria pierde cu CSM Focșani

La doar câteva zile după revenirea din cantonamentul bulgar, acolo unde dispusese clar de trei formații, slabe ce-i
drept, ale fotbalului de la sud de Dunăre, Gloria s-a împedicat de CSM Focșani, echipă din Liga a III-a.

După o repriză încheiată cu scor alb, vrâncenii au deschis scorul prin Pasăre, la 8 minute de la reluare. Mai mult, moldovenii au majorat diferența în minutul 70, prin Sorin Săpunaru. Golul de onoare al Gloriei a venit târziu, în minutul 85, fiind semnat de Blejdea.

În primul unsprezece conceput de Adrian Mihalcea au evoluat doar trei dintre fotbaliștii aduși în iarnă. Este vorba despre Denis Rusu, Răzvan Greu și Viktor Angelov. Pe parcurs, fostul internațional român a rulat aproape tot lotul.

• GLORIA BUZĂU: Denis Rusu – Bogdan Oteliţă, Kamil Wiktorski, Kristi Marku, Robert Sălceanu, Pablo Gaitan, Ariel Lopez, Răzvan Greu, Sampaio Eduardo, Viktor Angelov, Valentin Alexandru;
  • Au mai jucat: Relu Stoian, Daniel Vîrtej, Andrei Pandele, Andrei Blejdea, Joseph Godwin, Valentin Munteanu, Dinko Trebotic, Alexandru Boiciuc, Alexandru Șuteu, Dragoș Lazăr, Rareș Uțiu;
  • Rezerve neutilizate: Dragoș Horeboiu – Bogdan Brîncoveanu, Marin Ivan.

Buzăul va mai disputa un amical sâmbătă, în compania celor de la Metaloglobus. Cel mai probabil, meciul se va juca pe terenul de la Râmnicu-Sarat. Va fi ultima partidă de verifcare, înainte de reluarea campionatului.

Adrian Mihalcea a avut un parcurs destul de bun cu Gloria Buzău. Numit la începutul lunii octombrie în poziția de antrenor principal, a condus 11 partide în toate competițiile și a înregistrat patru victorii, trei remize și trei eșecuri. Însă, o singură înfrângere a fost consemnată în Liga 2. În rest, Mihalcea a obținut rezultate pozitive cu Gloria Buzău în campionat, singurul eșec fiind cel cu Concordia Chiajna, scor 0-1. Astfel, ultimele meciuri de sezon regular vor fi abordate de Gloria Buzău de pe locul 6, cu 26 de puncte, la un punct de locul 5, Unirea Dej, și cu un punct peste locul 7, FK Miercurea Ciuc.