Dunăre învolburată! Viza de Europa, în stand by

Dunărea Brăila – Gloria Buzău 27-26 (14-11)

Victoria de la Sala Sporturilor cu Măgura Cisnădie, una dintre rivalele directe la un loc de cupă europeană, cu o etapă în urmă, ridicase din nou până la cer moralul în tabăra Gloriei, iar cei mai optimişti suporteri anticipau acelaşi rezultat şi sâmbătă, la Brăila. Că formaţia de la Dunăre făcuse prăpăd în meciul tur, de la Buzău, conta mai puţin, venise vremea revanşei, şi oricum Dunărea nu mai era cea din toamna trecută.

Şi, într-adevăr, aşteptările s-au confirmat în startul meciului, în care Gloria a condus constant, 5-3 (10), 6-4 (12) şi 8-7 (16), ultima dată când oaspetele au avut avantaj pe tabelă! Brazilianca Rodrigues a egalat la 8, iar două goluri marcate de Kurtovic au dus Brăila pentru prima
dată la o diferenţă de două goluri, 10-8. În ultimul minut al reprizei, Tamires a marcat pentru 14-10, dar Stoleru a punctat în ultima secundă pentru 14-11 la pauză.

Şi la reluare, avansul de două-trei goluri al Dunării s-a menţinut până la scorul de 20-18, în minutul 43. Brăila a marcat apoi de trei ori la rând prin Tamires, Araujo şi Sazdovska, iar diferenţa s-a mărit la cinci goluri în minutul 46, 23-18. Gloria era groggy, iar în minutul 53 Sazdovska a dus Brăila la cel mai mare avans din meci, șase goluri, 26-20!

Şi totuşi… Harabagiu a marcat de două ori şi a redus diferenţa la patru goluri, dar Da Rocha a marcat apoi pentru 27-22 în minutul 57 şi se părea că nimic nu mai poate împiedica victoria Brăilei. Gazdele au trăit periculos finalul, în care Buzăul a marcat de patru ori la rând, de trei ori prin Zamfirescu şi o dată prin Shteriova, dar doar atât.

S-a terminat 27-26, a opta înfrângere în 21 de etape, mult prea mult pentru o formaţie care vrea iar în Europa. Fetele lui Adrian Chiruţ au revenit pe locul 6 şi, în perspectiva a două meciuri care urmează, teoretic accesibile, cu Slatina şi la Mioveni, aşteaptă şi paşi greşiţi ai contracandidatelor, dar urmăreşte cu atenţie şi lupta la titlu dintre Rapid şi CSM Bucureşti.

BRĂILA: Şerban, Pessoa – Kurtovic – 9 goluri, Rodrigues (5), Sazdovska (5), Gomes (4), Tamires (3), Coteţ (1), Araujo, Balog. Antrenor: Neven Hrupec.

GLORIA: Mîrcă-Olariu, Batinovic, Nenezic – Harabagiu – 8 goluri, Stoleru (5), Zamfirescu (4), Petrovic (3), Simion (2), Shteriova (2), Munteanu (1), Czeczi (1), Subţirică, Ilie, Moroianu. Antrenor: Adrian Chiruţ.