Administrație

Două treimi din construcțiile comerciale, fără aviz de la Pompieri

Într-o informare pregătită la solicitarea Prefectului de Buzău, conducerea Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Neron Lupașcu” Buzău evidențiază faptul că la această oră, pe teritoriul județului Buzău, doar o treime din construcțiile cu funcțiuni comerciale au aviz și autorizare din partea serviciului public amintit, pentru întrunirea elementelor de siguranță la incendiu. Celelalte două treimi, în proporții apropiate, fac parte din categoriile „respinse”- 29 la sută și „neîncadrare”- 36 la sută.

În mare parte, activitatea specialiștilor din cadrul Serviciului Inspecției de Prevenire Buzău este condiționată, ca și anvergură și încărcătură fizică, de fluența solicitărilor din partea agentului economic sau a persoanei fizice, pentru obținerea respectivei certificări. Astfel, în perioada primelor șase luni ale anului în curs, conform datelor prezentate în raportul de activitate, exercițiile de avizare-autorizare au presupus soluţionarea a 98 solicitări de avize de securitate la incendiu şi protecţie civilă, dintre care 31 au fost emise, 26 respinse, iar 32 nu se încadrau în prevederile legale pe domeniu. Comparativ cu anul precedent, spun specialiștii, cererile privind emiterea avizelor de securitate la incendiu au înregsitrat o ușoară creștere, respectiv cu 3,16 la sută (de la 95 la 98 de cereri). Alte 86 de solicitări au fost formulate pentru obținerea de autorizaţii de securitate la incendiu şi protecţie civilă, dintre care 23 au fost emise, 40 respinse, iar 23 nu se încadrau în prevederile legale.

Raportat la perioada identică a anului trecut, numărul unor astfel de solicitări, avize și autorizări, a înregistrat o creștere mai degrabă nesemnificativă, puțin peste zece cazuri, ceea ce arată, probabil în egală măsură, lipsa de interes din partea agenților economici pentru încadrarea într-o disciplină de piață, dar și incapacitatea (lipsa de eficiență) a autorităților statului de a impune o anume conduită într-un registru de activități cu impact în zona publică.

În perioada ianuarie-iunie 2025, specialiştii din cadrul Inspecției de Prevenire al județului Buzău au efectuat un număr de 451 de activităţi de control în domeniul prevenirii situaţiilor de urgenţă, fiecare inspector de prevenire executând în medie 115 astfel de controale de prevenire.

Media numărului de inspectori de prevenire disponibili în cadrul Compartimentului Avizare-Autorizare este de trei, respectiv la nivelul Compartimentului de Control şi Activităţi Preventive fiind de patru inspectori. La nivelul Compartimentului de control şi activităţi preventive, cele mai multe controale de prevenire în raport cu media numărului de inspectori disponibili în perioada supusă analizei, au fost efectuate în perioadele martie – mai 2025. În perioada la care se face referire, personalul din cadrul inspecţiei de prevenire a executat un număr de 451 controale de prevenire, în care au fost cuprinşi 175 operatori economici, 254 instituţii, 18 localităţi, patru obiective de investiţii și 22 audituri la persoane autorizate care efectuează lucrări în domeniul apărării împotriva incendiilor.

Pe timpul celor 451 activităţi de control s-au constatat un număr de 490 deficienţe, care au fost consemnate ca și sancțiuni. 431 dintre acestea au fost finalizate doar cu avertisment; în schimb, pentru 59 de sancțiuni au fost stabilite și amenzi contravenționale, cu un total de 530 500 lei, adică peste 50 de miliarde de lei vechi.

Articole similare