Două medalii de bronz pentru Edi Ionescu la Mondialele de Tineret

Ultima participare la un Mondial de Tineret a lui Eduard Ionescu a fost de bun augur pentru buzoian. El a obținut cea de-a treia medalie pentru delegația română la simplu masculin, după un meci extrem de echilibrat cu chinezul Wen Ruibo, în care Ionescu a condus cu 2 la 0, dar a trebuit să se recunoască, în cele din  urmă, învins (11-5, 20-18, 9-11, 8-11, 9-11, 7-11).

Sportivul buzoian a încheiat concursul cu două medalii de bronz, celei de la simplu adăugându-i-se cea cu echipa „Mă simt extraordinar! Mai bine de atât nu putea să se încheie cariera mea la juniori, sunt două medalii extrem de prețioase și importante pentru mine. Acum sunt pregătit și motivat pentru ce va urma la seniori. Am avut emoții ca de fiecare dată, dacă nu am emoții, atunci e clar că ceva nu este în regulă”, a declarat tânărul, la finalul Mondialului.

Juniorii români au scris istorie la Mondialul din Slovenia, demonstrând că sunt lideri pe continent și, mai ales, că se pot bate de la egal la egal cu forțele din Asia. Bilanțul, patru medalii, oferă speranțe că la Olimpiada din 2028, de la Los Angeles, România ar putea lua cel puțin o medalie la tenis de masă.

Delegația României a mers cu opt sportivi. Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei-Roșu, Alesia Sferlea, Darius Movileanu, Eduard Ionescu, Andrei Istrate și Dragoș Bujor. Ei au fost însoțiți de antrenorii Viorel Filimon, Vasile Florea, Elena Sebe și Alexandru Dincă. Cel mai prețios metal a fost adus acasă de Elena Zaharia, cu un parcurs fenomenal, până în finala probei de simplu. Tânăra  a obținut argintul la ultima sa participare la un turneu rezervat juniorilor.

Imediat după competiție, Edi a zburat spre China, unde va participa la Cupa Mondială pe Echipe de la Chengdu, un concurs care se desfășoară în premieră într-o formulă inedită: seniorii și senioarele concurează în aceeași echipă.