Doar o secundă… HC Buzău – Steaua București 27-28 (14-14)

Mai frustrant de atât nu poate fi! O secundă ar fi mai fi trebuit să reziste HC Buzău în meciul susținut luni după-amiază, în Sala “Lascăr Pană” din Baia Mare, împotriva Stelei, în etapa a 19-a a Ligii Naționale!

Băieții lui Pero Milosevic au cedat la limită, scor 27-28, după ce, cu un minut și 22 de secunde înainte de final, se aflau în avantaj, 27-26. Dar cu 44 de secunde până la ultimul fluier, Steaua a egalat dintr-o aruncare de la 7 metri. Finalul a venit ca o lovitură de măciucă, Grbovic marcând golul victoriei militarilor când cronometrul arăta minutul…59.59!

Liviu Mironescu, cu 5 goluri, a fost principalul marcator al Buzăului. În următoarea etapă, joi, 1 aprilie, în turneu la Sf. Gheorghe, HC Buzău o va întâlni pe CSM Făgăraș.