De doi bani speranță. Handbalistele Gloriei, eșec categoric în Franța

• Nantes Atlantique – Gloria Buzău 23-16 (11-9)

Eșec dur suferit de handbalistele Gloriei la debutul absolut al unei echipe buzoiene în cupele europene.

Duminică seară, în manșa tur a turului 3 preliminar al Ligii Europa, Gloria a cedat categoric pe terenul franțuzoaicelor de la Nantes Atlantique. Echipa buzoiană a început bine partida și a condus în primul sfert de oră (5-4, minutul 16), în primul rând și datorită intervențiilor portăriței Alina Iordache.

Nantes a preluat conducerea pentru prima dată  în minutul 19 (6-5) și nu a mai cedat-o până la final. Totuși, până la pauză, Gloria a ținut aproape de adversare, Nantes plecând la vestiare cu un avans de două goluri, 11-9. Filmul s-a rupt după pauză pentru buzoience, care au înscris primul gol abia după șase minute (14-10), iar franțuzoaicele și-au mărit constant diferența pe tabelă, cu un maxim de 8 goluri în minutul 50 (21-13). Până la final, Gloria a mai recuperat doar un gol.

S-a terminat 23-16 pentru Nantes, care este acum cu un picior în grupele Ligii Europa. Manșa retur e duminică, 22 noiembrie, de la ora 11.30, la Sala Sporturilor.

Nantes: Placzek, Andre – Maubon – 4 goluri, Hagman (3), Dancette (3), Ahanda (3), Kpodar (3), Sylla (3), Grigel (2), Almeida (1), Gassama (1), Bellec, Mitrovic, Godet, Perrot. Antrenor: Guillaume Saurina.

Gloria: Iordache, Polocoșer – Shteriova 5 – goluri, Janjusevic (3), Rotaru (2), Iuganu (2), Petrovic (2), Subțirică (1), Moldovan (1), Ujkic, Munteanu, Stoleru, B. Klikovac, Gavrilă, Ilie, Livrinikj. Antrenor: Ovi­diu Mihăilă