De coşmar! Eşec la scor pentru handbalistele Gloriei

SCM Rm. Vâlcea – Gloria Buzău 34-23 (15-11)

Înfrângere usturătoare pentru Gloria, joi seară, în primul meci al turneului Ligii Naţionale de handbal feminin de la Rm. Vâlcea, contând pentru etapa a 22-a. După eşecul ruşinos în faţa nou promovatei Dacia Mioveni, în meciul precedent, din turneul de la Cluj Napoca, echipa buzoiană a pierdut la scor, 23-34, partida susţinută împotriva gazdelor, SCM Rm. Vâlcea, după o evoluţie în care nimic nu a funcţionat în jocul fetelor lui Ovidiu Mihăilă. Dacă prima repriză a fost ceva mai echilibrată, cel puţin în prima sa jumătate, cu Gloria mergând cap la cap cu oltencele, partea secundă a fost de coşmar pentru buzoience, prăbuşirea totală, iar Vâlcea a condus spre final chiar şi cu 13 goluri diferenţă! Vestea bună a zilei a fost că, într-o altă partidă, Măgura Cisnădie a pierdut, oarecum surprinzător, în faţa celor de la CSM Slatina, şi a rămas cu un avans de doar două puncte faţă de echipa buzoiană.

Marcatoare Gloria: Ana Maria Iuganu (7 goluri), Janjusevic (4), Subţirică (2), Simion (2), Munteanu (2), Ilie (2), Rotaru (1), Stoleru (1), Petruş (1), Petrovic (1).

Vineri este pauză în turneul de la Rm. Vâlcea. Gloria va mai juca sâmbătă, de la ora 17.30, cu Activ Ploieşti, şi a doua zi, de la ora 17.10, cu CSM Galaţi. Cele două partide ale Gloriei din finalul turneului de la Rm. Vâlcea pot fi urmărite pe platforma de livestreaming a Federaţiei Române de Handbal, https://tv.frh.ro.

Un comentariu

1. Magura are un joc in plus; Bistrita si Zalau au cam iesit din cursa; ramin Cisnadie,Buzau, Braila si Rapid in lupta pentru 4-5