Sport

Cupa Mondială 2022: Program, Ore, Meciuri & Difuzare

Mai sunt doar câteva zile până la startul Cupei Mondiale din 2022, unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului. Pe parcursul competiției, nu numai microbiștii, ci aproape toată lumea își va îndrepta atenția către fotbal, lucru confirmat de FIFA, care estimează o audiență de 5 miliarde de oameni pentru cea de-a 22-a ediție a Cupei Mondiale. Și se poate vedea deja că, marea majoritate a brandurilor, de la producătorii de produse pentru igienă personală și până la cazinourile online, au început să pregătească campanii promoționale legate de CM 2022.

Deși echipa națională a României nu s-a calificat la turneul final din Qatar, Televiziunea Română va difuza în format HD toate cele 64 de partide de la Cupa Mondială pe posturile TVR1, TVR2 și online, pe site-ul tvrplus.ro.

Turneul începe pe 20 noiembrie, iar în faza grupelor, meciurile sunt programate la orele 12, 15, 18 și 21 în primele două runde, respectiv la orele 17 și 21 în cea de-a treia rundă. Apoi, în fazele eliminatorii, partidele vor continua să se desfășoare la orele 17 și 21 ale României. Finala va avea loc duminică, 18 decembrie, de la orele 21, cu fix o săptămână înainte de Crăciun.

Programul fazei grupelor Cupei Mondiale 2022

Duminică, 20 noiembrie

  • Qatar – Ecuador (Grupa A) – 18:00

Luni, 21 noiembrie

  • Anglia – Iran – 15:00
  • Senegal – Olanda – 18:00
  • SUA – Țara Galilor – 21:00

Marți, 22 noiembrie

  • Argentina – Arabia Saudită (Grupa C) – 12:00
  • Mexic – Polonia (Grupa C) – 15:00
  • Franța – Australia (Grupa D) – 18:00
  • Danemarca – Tunisia (Grupa D) – 21:00

Miercuri, 23 noiembrie

  • Spania – Costa Rica (Grupa E) – 12:00
  • Germania – Japonia (Grupa E) – 15:00
  • Belgia – Canada (Grupa F) – 18:00
  • Maroc – Croația (Grupa F) – 21:00

Joi, 24 noiembrie

  • Brazilia – Serbia (Grupa G) – 12:00
  • Elveția – Camerun (Grupa G) – 15:00
  • Portugalia – Ghana (Grupa H) – 18:00
  • Uruguay – Coreea de Sud (Grupa H) – 21:00

Vineri, 25 noiembrie

  • Qatar – Senegal (Grupa A) – 12:00
  • Olanda – Ecuador (Grupa A) – 15:00
  • Anglia – Statele Unite ale Americii (Grupa B) – 18:00
  • Țara Galilor – Iran (Grupa B) – 21:00

Sâmbătă, 26 noiembrie

  • Argentina – Mexic (Grupa C) – 12:00
  • Polonia – Arabia Saudită (Grupa C) – 15:00
  • Franța – Danemarca (Grupa D) – 18:00
  • Tunisia – Australia (Grupa D) – 21:00

Duminică, 27 noiembrie

  • Spania – Germania (Grupa E) – 12:00
  • Japonia – Costa Rica (Grupa E) – 15:00
  • Belgia – Maroc (Grupa F) – 18:00
  • Croația – Canada (Grupa F) – 21:00

Luni, 28 noiembrie

  • Brazilia – Elveția (Grupa G) – 12:00
  • Camerun – Serbia (Grupa G) – 15:00
  • Portugalia – Uruguay (Grupa H) – 18:00
  • Coreea de Sud – Ghana (Grupa H) – 21:00

Marți, 29 noiembrie

  • Olanda – Qatar (Grupa A) – 17:00
  • Ecuador – Senegal (Grupa A) – 17:00
  • Țara Galilor – Anglia (Grupa B) – 21:00
  • Iran – Statele Unite ale Americii (Grupa B) – 21:00

Miercuri, 30 noiembrie

  • Polonia – Argentina (Grupa C) – 17:00
  • Arabia Saudită – Mexic (Grupa C) – 17:00
  • Tunisia – Franța (Grupa D) – 21:00
  • Australia – Danemarca – 21:00

Joi, 1 decembrie

  • Croația – Belgia (Grupa F) – 17:00
  • Canada – Maroc (Grupa F) – 17:00
  • Japonia – Spania (Grupa E) – 21:00
  • Costa Rica – Germania (Grupa E) – 21:00

Vineri, 2 decembrie

  • Coreea de Sud – Portugalia (Grupa H) – 17:00
  • Ghana – Uruguay (Grupa H) – 17:00
  • Camerun – Brazilia (Grupa G) – 21:00
  • Serbia – Elveția (Grupa G) – 21:00

Programul optimilor de finală ale Cupei Mondiale 2022

Sâmbătă, 3 decembrie

  • Meciul 49 – Câștigătoarea Grupei A – Locul doi din Grupa B – 17:00
  • Meciul 50 – Câștigătoarea Grupei C – Locul doi din Grupa D – 21:00

Duminică, 4 decembrie

  • (52) Câștigătoarea Grupei D – Locul doi din Grupa C – 17:00
  • (51) Câștigătoarea Grupei B – Locul doi din Grupa A – 21:00

Luni, 5 decembrie

  • (53) Câștigătoarea Grupei E – Locul doi din Grupa F – 17:00
  • (54) Câștigătoarea Grupei G – Locul doi din Grupa H – 21:00

Marți, 6 decembrie

  • (55) Câștigătoarea Grupei F – Locul doi din Grupa E – 17:00
  • (56) Câștigătoarea Grupei H – Locul doi din Grupa G – 21:00

Programul sferturilor de finală ale Cupei Mondiale 2022

Vineri, 9 decembrie

  • (58) Câștigătoarea meciului 53 – Câștigătoarea meciului 54 – 17:00
  • (57) Câștigătoarea meciului 49 – Câștigătoarea meciului 50 – 21:00

Sâmbătă, 10 decembrie

  • (60) Câștigătoarea meciului 60 – Câștigătoarea meciului 56 – 17:00
  • (59) Câștigătoarea meciului 51 – Câștigătoarea meciului 52 – 21:00

Programul semifinalelor Cupei Mondiale 2022

Marți, 13 decembrie

  • Câștigătoarea meciului 57 – Câștigătoarea meciului 58 – 21:00

Miercuri, 14 decembrie

  • Câștigătoarea meciului 59 – Câștigătoarea meciului 60 – 21:00

Programul finalelor Cupei Mondiale 2022

Sâmbătă, 17 decembrie

  • Finala mică – 17:00

Duminică, 18 decembrie

  • Finala mare – 21:00

Brazilia este principala favorită să câștige ediția din acest an, urmată de Argentina, care însă nu se poate baza pe Angel Di Maria, acesta fiind unul din numele de pe lista jucătorilor importanți ce vor rata Cupa Mondială din cauza accidentărilor.

După turneul final din Qatar, Cupa Mondială va tranzita de la clasicul format, cu 32 de echipe, la unul cu nu mai puțin de 48 de formații. Următoarea ediție va fi găzduită de către SUA, Canada și Mexic, în anul 2026.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Articole similare