CSM București s-a împiedicat la Buzău: Gloria a trimis la Vâlcea titlul Ligii Florilor

Gloria Buzău a bătut acasă CSM București, cu scorul de 21-29, iar astfel titlul din Liga Națională de handbal feminin merge, în proporție de 99%, la Vâlcea, care s-a impus la Cluj cu 27-17.

Bucureștencele au uitat probabil că în meciul din tur, din Sala Rapid, buzoiencele le-au dat mari bătăi de cap. Oaspetele au condus cu 26-23 în minutul 57, dar au primit incredibil patru goluri consecutiv și CSM a rămas în viață în lupta pentru titlu.

„Acum, totul a fost extrem de clar. Buzoiencele au intrat extrem de motivate pe teren și nu le-au dat nicio șansă vedetelor de la CSM, care au părut mult prea încrezătoare. Alina Iordache, fostul portar al CSM, le-a făcut viață grea bucureștencelor. Împinse de la spate de cei 1.500 de fani, jucătoarele lui Romeo Ilie s-au distanțat și conduceau cu un incredibil 18-9 după primele 30 de minute!

Clipele de uluială din prima repriză au continuat și în partea a doua pentru bucureștence. Jovanka Radicevici, Majda Mehmedovici, Barbara Lazovici, păreau parcă deja cu gândul la Podgorica, acolo unde vor evolua din sezonul viitor. Antrenorul Dragan Djukici privea și el în gol, surprins de ceea ce se întâmplă. Buzăul zburda pe teren, Alexandra Subțirică, Maria Gedroit, Daria Ilina sau Carmen Stoleru punându-le la respect pe Bazaliu, Constantinescu, Omoregie.

Frustrarea era la ea acasă. Jelena Grubisici se certa cu arbitrii, cerându-le socoteală pentru o aruncare de la 7 metri acordată ușor. Diferența de 10 goluri continua însă să persiste pe tabelă. Fanii Buzăului erau în extaz. Echipa era sigură de rămânerea în prima ligă, după acest rezultat. Scăpaseră de emoții în ultimele două etape. Fanii aveau acum timp și de ironii la adresa adversarelor. <Cine e pe primul loc? Cine e pe primul loc?>, le-au strigat ei bucureștencelor”, scrie gsp.ro.

Un comentariu

1. Un articol de 2 bani care arata inca o data incompetenta unor asa zisi jurnalisti .Totul la modul evaziv si adesea incorect . Victoria , f importanta de altfel a fost obtinuta datorita determinarii buzoiencelo si a lipsei de reactie a bucurestencelor determinata deproblemele grave de la club . Spectatorii au fost fair play si le-au aplaudat pe invinse la sfarsitul meciului, nicidecum scandarile mentionate in articol. Una peste alta , o atmosfera cum si-ar dori orice echipa din tara asta . Cam asta a fost, pt cei care n au avut placerea sau posibilitatea sa urmareasca acest meci.