Crângul, între tăieri de arbori bolnavi și replantări

Pădurea Crâng a fost grav afectată în ultimii ani de fenomenul de uscare a arborilor, cauzat în principal de ciuperca Ophiostoma novoulmi, care a atacat un număr semnificativ de ulmi din zonă. Din 2020 până în 2024, a fost tăiat un volum de lemn de peste 4.800 de metri cubi în scopul gestionării acestui fenomen, iar în această iarnă s-a finalizat prima etapă de replantare, pe o suprafață de două hectare, scrie „Agerpres”.
De-a lungul ultimilor patru ani, Pădurea Crâng a trecut printr-un proces accelerat de uscare a arborilor, iar Direcția Silvică Buzău a fost nevoită să intervină pentru a controla această problemă. Conform autorităților, fenomenul de uscare a fost observat încă din 2015, însă intensificarea acestuia s-a produs între 2021 și 2023, când au fost exploatate volume semnificative de lemn.
Conform sursei citate, începând cu anul 2021, s-au înregistrat creșteri considerabile ale volumului de lemn exploatat: 1.266 mc în 2021, 776,36 mc în 2022 și 1.097,22 mc în 2023. În 2024, au fost programate noi exploatări, cu un volum total de 1.416,25 mc, toate lemnele provenind din arbori uscați, putreziți sau cu defecte care le făceau periculoase pentru ecosistem. În perioada 2020-2024, au fost organizate trei licitații și o negociere pentru vânzarea masei lemnoase extrase din Pădurea Crâng, valoarea totală a materialului lemnos vândut ajungând la 35.2156,59 lei. Numărul total al arborilor puși în valoare a fost de 17.792, iar pentru anul 2024, au fost aprobate licitații pentru valorificarea a 694,52 mc de masă lemnoasă și 721,73 mc de lemn fasonat, iar prețul de pornire în licitație este de 260 de lei/mc.
Ca parte a măsurilor de refacere a pădurii, Direcția Silvică Buzău a început în această toamnă prima etapă de replantare a arborilor pe o suprafață de 2 hectare. Pe aceste porțiuni s-au plantat aproximativ 10.000 de puieți, cu specii diverse precum stejar, frasin, moșdrean, plop alb și tei. Potrivit șefului Ocolului Silvic Buzău, Constantin Jereriu, acest demers face parte dintr-un plan mai amplu, iar pentru anul viitor sunt deja planificate alte 5 hectare de replantare. „S-au plantat pe trei porţiuni care însumează 2 ha, o porţiune are circa 1,3 ha, două în jur de 0,35 ha, compoziţia de plantare a fost stejar, frasin, moşdrean, plop alb şi tei. Numărul total de puieţi, 10.000, câte 5.000 la ha. Este prima etapă, prin amenajamentul pe care Primăria Buzău l-a făcut anul trecut, de plantat au stabilit 46 de ha din care am început cu două şi vom continua cu circa 5 ha pe an. Pentru anul viitor deja am prins 5 ha de împădurire şi întreţinerile pe cele două hectare din acest an”, a spus acesta pentru „Agerpres”.
Pădurea Crâng, cu o suprafață de aproximativ 189 de hectare, este una dintre cele mai vechi păduri din România, fiind parte din vechiul Codru al Vlăsiei. Aceasta reprezintă nu doar un important rezervor natural de biodiversitate, dar și un loc esențial pentru recreere și sănătatea locuitorilor municipiului Buzău. În ciuda dificultăților întâmpinate din cauza uscării arborilor, autoritățile continuă să implementeze măsuri pentru protejarea și revitalizarea acestui ecosistem valoros, asigurându-se astfel că Pădurea Crâng va rămâne un simbol al naturii buzoiene.



