Administrație

Constantin Croitoru, primar Amaru: Trei proiecte vitale pentru comuna noastră au trecut pe la biroul fostului premier Ciolacu

Comuna Amaru, mult mai aproape de orașul Mizil, județul Prahova, în comparație cu distanța până la centrul administrativ al județului, orașul Buzău, a avut șansa unei administrații locale, coordonată de primarul Constantin Croitoru, cu deschidere către investițiile private, fie că vorbim despre întreprinzători locali, fie de companii străine, dezvoltate în special pe sectorul agro-zootehnic.

Atragerea investițiilor mari în zonă a asigurat, pentru o localitate cu un număr mic de locuitori, cote anuale de venituri la bugetul local, care avea să-și dovedească utilitatea mai cu seamă în perioada în care administrația locală a atras investiții pentru dezvoltarea serviciilor publice. Despre ultimele investiții publice implementate în comuna Amaru, primarul Croitoru spune că au fost posibile datorită implicării directe a fostului premier buzoian Marcel Ciolacu.

Două dintre investițiile aflate deja în faze finale de execuție – aducțiunea de apă potabilă și rețeaua de canalizare au fost proiectate și promovate aproape în paralel, de aceea și includerea acestora pe liste eligibile de finanțare a necesitat un ajutor suplimentar, solicitat de către primarul de Amaru din partea autorităților județene, dar și la nivel superior, inclusiv la biroul fostului premier Marcel Ciolacu. O investiție importantă trebuia asumată de către administrația de la Amaru pentru acoperirea costurilor lucrărilor pentru instalarea conductei care să facă joncțiunea cu Apeductul construit de Compania de Apă Buzău în partea sud-vestică a județului, de la Săhăteni, sub Dealul Istrița, până la limita administrativă a comunei Amaru, câmpia Bărăganului. Costurile unei asemenea investiții, care va deservi și alte două comune – Movila Banului și Mihăilești, depășesc 50 de miliarde de lei vechi, sume pentru care cele trei administrații vor trebui să facă eforturi pentru asigurarea cheltuielilor neeligibile. Proiectul de extindere a Apeductului în zona celor trei comune a fost asumat de primarul Croitoru, care a solicitat și a obținut ajutorul lui Marcel Ciolacu, în perioada când acesta era premierul României, pentru deblocarea fondurilor necesare.

De asemenea, colaborări pentru includerea pe liste eligibile la finanțare au fost și pentru construirea rețelei de canalizare la Amaru. Nu în ultimul rând, experiența realizării unei săli de sport în satul de reședință, prin eficientizarea procesului de decontare a lucrărilor către constructor, a fost tot un exercițiu de profesionalism și empatie din partea ex-premierului Marcel Ciolacu, cel care a urmărit cursul proiectului și al implementării acestuia.

„Am discutat despre proiectele aflate în derulare – apeductul de aducțiune a apei potabile, rețeaua de canalizare, sala de sport și modernizarea școlii gimnaziale – toate investiții importante pentru viitorul comunei noastre. Mulți poate nu știu, dar o mare parte din tot ceea ce s-a realizat în comuna Amaru în ultimii ani s-a făcut cu ajutorul și implicarea directă a lui Marcel Ciolacu”, spunea primarul comunei Amaru, Constantin Croitoru, când l-a primit pe candidatul PSD pentru funcția de președinte la Consiliul Județean Buzău, Marcel Ciolacu, într-o vizită electorală.

Articole similare