Educație

Circa 8.000 de cadre didactice din țară au peste 65 de ani. Câte sunt la Buzău

Aproape patru la sută dintre dascălii din învăță­mântul românesc, adică circa 8.000 de persoane, au vârste cuprinse între 65 și 88 de ani, potrivit unor date ale Ministerului Educației pentru anul 2021, analizate de edupedu.ro. La nivel național, cei mai mulți dintre profesorii în etate au vârste cuprinse între 65 și 68 de ani, însă există și excepții. Așa se face că în Bihor figurează un dascăl cu vârsta de 88 de ani (grad didactic I). Alți patru profesori din țară au 85 de ani, unul dintre ei fiind debutant în județul Harghita, alți doi în Giurgiu (grad didactic I), iar un altul în București (grad didactic I).

Cei mai mulți profesori în vârstă se găsesc în județul vecin, Ialomița, unde 194 dintre cele 2.316 de cadre didactice au vârste cuprinse între 65 și 88 de ani. Următorul județ în clasament este Tulcea, unde 158 de profesori dintre cei 1.932 se încadrează în categoria de vârstă menționată. Ambele județe ajung la procente ușor peste opt la sută. Al treilea loc este ocupat de județul Giurgiu, unde, dintre cele 2.222 de cadre didactice, 168 au vârsta cuprinsă între 65 și 88 de ani, ceea ce înseamnă un procent de peste 7 la sută.

Nici Capitala nu lipsește din top, iar procentul profesorilor bucureșteni cu vârsta peste 65 de ani este de 5,14 la sută. Acest lucru înseamnă că, dintr-un total de 16.259 de cadre didactice, 836 fac parte din categoria peste 65 de ani. Restul locurilor din clasament sunt ocupate de ju­dețele Constanța, Prahova, Brăila, Bihor, Caraș-Severin și Mehedinți.

Județele cu cel mai mic procent al cadrelor didactice din categoria 65-88 de ani sunt Dolj (2.44 la sută), Cluj (2.26 la sută), Timiș (2.10 la sută), Gorj (2.01 la sută) și Suceava (1.82 la sută).

Profesorii buzoieni cu vârste de peste 65 de ani sunt în număr de 163, conform acelorași date furnizate de Ministerul Educației. Județul se află în partea inferioară a clasamentului, iar ponderea dascălilor în vârstă reprezintă 3.81 la sută din totalul de 4.273 de cadre didactice.

În statistica Ministerului Educației sunt în total 201.609 de cadre didactice la nivel național. Profesorii care au împlinit vârsta de pensionare pot rămâne în activitate până la 68 de ani, depunând o cerere în acest sens. Dacă rămân locuri după parcurgerea tuturor etapelor de mobilitate, atunci cadrele didactice peste vârsta de 68 de ani (bărbați) și 65 de ani (femei) sunt plătite cu ora.

Conform metodologiei privind mobilitatea personalului didactic în anul școlar 2022—2023, „personalul didactic de predare titular din învățământul preuniversitar, cu gradul didactic I sau cu titlul științific de doctor, care până la data de 1 septembrie 2022 împlinește vârsta de 65 de ani, efectuează stagiul minim de cotizare și dovedește competență profesională deosebită, a obținut calificativul <Foar­te Bine> și nu a fost sanc­ționat disciplinar în ultimii 5 (cinci) ani școlari încheiați, poate fi menținut în acti­vitate ca titular, în funcția didactică până la 3 (trei) ani peste vârsta de 65 de ani, la cerere, conform prezentei Metodologii”, mai scrie edupedu.ro.

Județele cu cei mai mulți profesori tineri din țară

La polul opus, peste 19.000 dintre cadrele didactice din țară au vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani, adică 9,6 la sută.

În acest clasament, pe primul loc în rândul cadrelor didactice tinere se află Sibiul, unde 651, dintr-un număr total de 4.668 de profesori, au vârste cuprinse între 18 și 30 de ani, adică 14 la sută. Locul al doilea este ocupat de județul Cluj, care a înregistrat un procent de peste 13 la sută, iar din numărul de 7.292 de profesori, 1.012 fac parte din categoria de vârstă mențio­nată. Județul Giurgiu reu­șește să se mențină pe a treia poziție în ambele clasamente, iar 287 de cadre didactice tinere alcătuiesc un procent de 13 la sută din totalul de 2.222. Următoarele în top sunt municipiul București și județele Brașov, Iași, Arad și Bistrița-Năsăud.

La polul opus, județele cu cel mai mic procent al cadrelor didactice, din categoria de vârstă 18-30 de ani, sunt Teleorman (5.09 la sută), Gorj (5.59 la sută) și Caraș-Severin (6.16 la sută).

Județul Buzău se află la jumătatea clasamentului, cu un număr de 329 de cadre didactice tinere, ce alcătuiesc 7,69 la sută din totalul profesorilor din județ.

Articole similare