A câștigat… Buzăul! Meci lipsit de emoții în Cupa României

Metalul Buzău – FC Buzău 1-3 (0-2)

Buzăul mai continuă cu o echipă actuala ediție a Cupei României, este ceea ce a rămas după duelul dintre Metalul și vecinii din Crâng, disputat miercuri seară, pe terenul sintetic, în turul 3 al competiției. Se anunța o dispută încinsă, între o echipă gazdă ce se afla la doar al doilea meci oficial al sezonului și care se pregătește de debutul în noul campionat al eșalonului secund și una, cea oaspete, care pare să-și fi regăsit ritmul, după debutul ratat de sezon. La Metalul, Vali Stan încearcă să forțeze omogenizarea unei echipe, în care și-au făcut loc, miercuri, cinci ­ti­tulari noi față de sezonul trecut. În plus, lui Vali i-au lipsit, accidentați, doi dintre oamenii fundamentali ai primului ,,11”, fundașul central Ștefan Nedelcu și mij­locașul și căpitanul Costi Ispir. Dincolo, profesorul Cristi Pustai nu a riscat și a început meciul cu mulți dintre titularii obișnuiți. ­Me­talul a început rău partida, suspusă unei presiuni fantastice în primul sfert de oră. După ce Chică-Roșă a luat la țintă bara (6), Cristian Ciobanu a deschis scorul cu un șut imparabil din lateral dreapta (8). Se putea face rapid 0-2, dar Șerban i-a refuzat golul lui Chică-Roșă cu o intervenție excelentă (13). Putea fi însă și 1-1, dar Atomei a ratat de puțin ținta la o ,,diagonală” la colțul lung (19). Până la pauză, buzoienii din Liga a 2-a au continuat să domine și au mai înscris o dată în urma penalty-ului transformat de Ciprian Petre. După pauză, dacă Pustai a intrat cu două forțe proas­pete, Ekollo și Gaitan, Vali Stan n-a schimbat nimic, dar Metalul s-a transformat vizibil. Mai arțăgoasă, mai inspirată, cu un joc mai pe poarta adversă și după nici un sfert de oră Andrei Pavel a redus din diferență, tot din penalty (58). Metalul a căutat apoi și golul egalizator, însă oaspeții au gestionat bine avantajul rămas, ba chiar au mai lovit o dată, în ultimul minut, prin Ekollo.

METALUL – FC BUZĂU 1-3 (0-2)

Metalul: R. Șerban – Ceaușu, Mihăeș, Stănică, G. Bălan – Zamfirescu, D. Stan, Tudorică, Atomei – A. Iacob (86 Clătinici), A. Pavel. Antrenor: Vali Stan

FC Buzău: Cr. Avram – D. David, Wiktorski, Vîrtej, Oltean – Mondragon (46 Ekollo), A. Lopez, Cr. Ciobanu, C. Petre (46 Gaitan) – D. Lazăr (71 Ote­liță), Chică-Roșă. Antrenor: Cristian Pustai

– Au marcat: A. Pavel 58 (pen) – Chică-Roșă (8); C. Petre 44 (pen); Ekollo 90

– Arbitru: Claudiu Marcu (Constanța)

Pentru cele două echipe urmează acum partidele din campionat. Metalul va lua startul în noul sezon al Ligii a 3-a vineri seară, de la ora 18.00, când va primi vizita nou-promovatei Dinamo Bacău, în timp ce FC Buzău o așteaptă a doua zi, în Crâng, de la ora 11.00, pe Unirea Constanța.