Cam aşa arată o candidată la promovare!

Metaloglobus – Gloria Buzău 1-3 (1-2)

Gloria a dat uitării debutul cu Ripensia, în care doar cele trei puncte au avut darul să-i mulţumească pe antrenorul Cristi Pustai şi pe preşedintele Auraş Braşoveanu şi a revenit în campionat cu chef de revanşă. Sâmbătă, în etapa a 2-a, buzoienii au avut prima deplasare din program, la Metaloglobus, un adversar greu, pe un teren sintetic şi cu presiunea rezultatului.

Gazdele i-au luat tare încă din start pe băieţii lui Cristi Pustai, căpitanul Ovidiu Herea deschizând scorul cu o lovitură de cap în minutul 3. Puţin mai târziu, Matiş a nimerit transversala dintr-un şut-centrare, fiind imitat în celălalt careu de Ov. Herea. Gloria a egalat în minutul 25, prin unul dintre noii veniţi în această vară, Andrei Blejdea, ba chiar a intrat în avantaj la pauză, după reuşita lui Cristi Ciobanu. La reluare, echipa din Crâng a ţinut să absoarbă presiunea gazdelor şi să-şi asume riscuri cât mai puţine. Golul aceluiaşi Cristi Ciobanu din penultimul minut a risipit suspansul, 3-1 scor final! Gloria are procentaj maxim după două etape şi o aşteaptă pe CSM Slatina, în Crâng, în următoarea rundă.