Calificare la scor în 16-imile Cupei! FC Buzău a făcut instrucție cu Gheorghe Doja

Nicio emoție pentru FC Buzău, care s-a impus la scor, 5-0 (2-0), miercuri seară, pe terenul divizionarei a treia ialomițene Recolta Gheorghe Doja și s-a calificat în 16-imile de finală ale Cupei României.

Modesta grupare gazdă a fost carne de tun pentru băieții lui Cristi Pustai, care au marcat de cinci ori în poarta celor de la Gheorghe Doja, care a încheiat partida cu doi jucători mai puțin, după eliminările din minutele 45+1 și 90+1. De asemenea, o eliminare și în tabăra buzoiană, în prelungirile meciului, columbianul Jhon Mondragon. Pentru FC Buzău au marcat Chică-Roșă (12, 15), Neacșu (47), Gaitan (51) și Rogac (74).

16-imile de finală, fază în care vor intra în cursă și cele 16 prim-divizionare, sunt programate în intervalul 21-23 septembrie.