Calificare fără emoţii în sferturile Cupei pentru handbalistele Gloriei

Ştiinţa Bucureşti – SCM Gloria Buzău 22-36 (9-19)

Între partidele de care pe care din campionat, Gloria a avut parte de un mic respiro,  evoluând marţi seară, în Sala Concordia din Chiajna, împotriva divizionarei secunde ştiinţa Bucureşti, în optimile de finală ale Cupei Ro­mâniei.

Elevele lui Ovidiu Mihăilă şi Romeo Ilie nu au avut de îndeplinit decât o simplă formalitate, dez­­no­dământul fiind evident într-o dispută dintre una dintre fruntaşele Ligii Naţionale şi o formaţie din al doilea eşalon valoric. Aşa cum era de anticipat, partida nu a avut istoric. Buzoiencele au intrat cu avantaj de 10 goluri la pauză, 19-9, apoi diferenţa a tot crescut în repriza secundă, iar Gloria s-a calificat fără nicio emoţie în sferturile de finală, scor final 22-36.

Mâine, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor, handbalistele Gloriei vor evolua în campionat, într-un meci care se anunţă mult mai dificil decât ar părea la prima vedere, împotriva Rapidului Bucureşti, calificată, la rându-i, în sferturi, după o victorie împotriva Craiovei.

Marcatoare HC Buzău: Petra Blazek – 1 gol – Ana Maria Simion – 10 goluri, Alina Ilie – 9 goluri, Carmen Stoleru – 4 goluri, Maria Gavrilă – 4 goluri, Claudia Condurache – 3 goluri, Andreea Mărginean – 3 goluri, Andreea Rotaru – 1 gol,

Marija Petrovic – 1 gol. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Astăzi e tragerea la sorţi pentru sferturi

Cele opt echipe calificate – SCM Rm. Vâlcea, CSM Bucureşti, SCM Gloria Buzău, Dunărea Brăila, Minaur Baia Mare, CSM Slatina, CSU Cluj Napoca şi Rapid Bucureşti – îşi vor afla astăzi adversarele din sferturile de finală ale Cupei României, ultima fază înainte de Final Four. Tragerea la sorţi a meciurilor este programată de la ora 11,00, la sediul Federaţiei.