Buzoiancă strivită de mașina pusă în mișcare de fiul de 6 ani

O buzoiancă în vârstă de 41 de ani a fost accidentată grav de propria mașină în timp ce punea cumpărăturile în portbagajul autovehiculului. Bizarul accident a avut loc marți, 27 august, în parcarea unui centru comercial din București.
Accidentul a avut loc în parcarea Ikea Theodor Pallady. Deși nu este foarte clar cum s-au întâmplat lucrurile, primele cercetări ale Poliției au arătat că fiul cel mare al femeii, în vârstă de 6 ani, s-ar fi urcat la volanul mașinii lăsată cu motorul pornit și a plecat în marșarier.
„La data de 27 august 2024, în jurul orei 13.00, Brigada Rutieră a fost sesizată prin apel 112 cu privire la producerea unui accident de circulație, în parcarea unui centru comercial din sectorul 3. Din primele informații, o femeie în vârstă de 41 de ani, în timp ce punea cumpărăturile în portbagajul autovehiculului personal, a fost accidentată de propria mașină, în împrejurări care urmează a fi stabilite”, au informat repezentanții Poliției București. „La acel moment în autovehicul se aflau doi copii minori, în vârstă de 2, respectiv 6 ani. Femeia a fost transportată la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. În continuare se efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier”, au mai transmis reprezentanții poliției.
Un membru al comunității Infotrafic București și Ilfov a povestit incidentul: „Mașina aflată în parking, cu motorul pornit, a fost pusă în marșarier de către un minor. Mama, prinsă sub auto”.
Experții în siguranță auto avertizează toți părinții să nu lase mașina cu motorul pornit, mai ales dacă se află copiii în interior. Neglijența poate duce la accidente grave, iar unele defecțiuni tehnice pot provoca acumulare de gaze toxice și chiar decesul pasagerilor. În plus, expunerea prelungită la temperaturi ridicate poate avea consecințe negative asupra copiilor. Specialiștii menționează că, în cazul în care un copil reușește să pună mașina în mișcare, este foarte greu să oprești vehiculul. În aceste cazuri, îndeamnă părinții să pătrundă în interiorul mașinii și să oprească. Desigur că altfel de accidente sunt rare, dar consecințele pot fi dintre cele mai nefericite.
Experții în siguranță auto avertizează toți părinții să nu lase mașina cu motorul pornit, mai ales dacă se află copiii în interior. Neglijența poate duce la accidente grave, iar unele defecțiuni tehnice pot provoca acumulare de gaze toxice și chiar decesul pasagerilor. În plus, expunerea prelungită la temperaturi ridicate poate avea consecințe negative asupra copiilor. Specialiștii menționează că, în cazul în care un copil reușește să pună mașina în mișcare, este foarte greu să oprești vehiculul. În aceste cazuri, îndeamnă părinții să pătrundă în interiorul mașinii și să oprească. Desigur că altfel de accidente sunt rare, dar consecințele pot fi dintre cele mai nefericite.


