Bine că nu s-a rupt nimeni! Suceava, la vânătoare de ,,lupi”

HC Buzău – CSU Suceava 25-23 (15-13)

N-a fost rost de surpriză, duminică seară, la Sala Sporturilor, în meciul pe care HC Buzău l-a susținut în fața lui CSU Suceava în etapa a 7-a a Ligii Naționale. Într-o partidă pe care a condus-o în permanență, nelăsând nicio clipă inițiativa adversarilor, echipa buzoiană s-a impus cu scorul de 25-23 (15-13). Dincolo de cele trei puncte, extrem de prețioase în economia clasamentului și înaintea unei serii de foc (Turda, Steaua, Dinamo și Baia Mare), HC Buzău se poate felicita că a scăpat cu bine dintr-o luptă cu rudimentara echipă a Sucevei care, în multe momente, în frunte cu banca tehnică, părea că nu cunoaște nici regulile jocului! Aproape că nu a existat jucător al Buzăului care să nu fi căzut victimă jocului agresiv al moldovenilor, incitați, din păcate, și de membrii ai staff-ului, cu reacții greu de calificat aproape la fiecare decizie a arbitrilor Hagiu și ­Ghe­orghiu, și ei depășiți de multe ori, fie vorba-ntre noi, de situație. Încinși deja la ­ma­xim, nervii erau gata să explodeze în minutele de final, când, provocat de Valentin Anton, Andrei Bejinariu a reacționat, ambii fiind ­desca­lificați.

A fost nevoie de execuțiile de finețe ale lui Liviu Mironescu și Sergio Barros, de precizia lui Aleksandar Glendza și, nu în ultimul rând, de intervențiile din a doua repriză ale lui Bogdan Manole pentru a pune la locul ei arțăgoasa și limitata formație oaspete. HC Buzău rămâne la Sala Sporturilor și pentru următoarea etapă, duminica viitoare, de la 17.30, când adversara este una de un cu totul alt nivel: Potaissa Turda.

HC Buzău: Babasafari, Manole, Crăciunescu – Glendza – 7 goluri, Mironescu (6), Barros (4), Broască (3), Nosrati (2), Milosevic (2), Dumitrana (1), Pelidija, Bejina­riu, Oprea. Antrenor: Pero Milosevic

CSU Suceava: Makaria – Tîrzioru – 9 goluri, Bologa (3), Ștefan (3), Roșu (2), Kbilashvili (2), Kutahya (1), Furak (1), Juverdianu (1), V. Anton (1), E. Szasz, Stanciuc, Balasz, Dascălu. Antrenor: Petru Ghervan