Actualitate

Banca Naţională pune în circulație bancnote noi

Banca Naţională a României (BNR) anunță că va pune eşalonat, în circulaţie, bancnote emise în 2026. Bancnotele emise în acest an vin în cupiuri de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei şi 500 lei.

„În conformitate cu prevederile art. 12, art. 14 alin. (2), art. 16 şi ale art. 17 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 312/2004 privind Statutul Băncii Naţionale a României, Banca Naţională a României pune în circulaţie bancnote în cupiuri de: 1 leu, 5 lei, 10 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei şi 500 lei, care au imprimată pe avers data de 1 februarie 2026 şi care poartă semnătura guvernatorului Băncii Naţionale a României şi a noului casier central, Mugur Tolici”, transmite BNR, printr-un comunicat de presă.

Toate elementele grafice ale bancnotelor, caracteristicile acestora, precum şi elementele de siguranţă sunt aceleaşi cu cele ale bancnotelor aflate în circulaţie. Bancnotele din emisiunea „1 februarie 2026” sunt puse în circulaţie în mod eşalonat, în funcţie de nevoile reale ale circulaţiei monetare şi circulă în paralel cu cele existente în circulaţie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare