Aventură încheiată repede, pentru Limpeziș. Voința pierde acasă în primul tur al Cupei, cu CS Păulești

Ceea ce se voia a fi un meci de gală, în cadrul căruia să fie prezentați noii jucători cu care Limpeziș va ataca acest sezon al Ligii a III-a, s-a încheiat dramatic, și mai ales nefericit. Voința a cedat, poate prea devreme, în primul tur al celei mai vechi competiții naționale, Cupa României.
Gazdele au deschis scorul în a doua repriză, prin George Smedoiu, după o lovitură liberă de la 40 de metri. Șutul buzoianului a intrat în plasă și cu largul concurs al portarului Nedelcu, surprins de traiectoria balonului.
Avantajul celor de la Voința nu s-a păstrat, din păcate, până la fluierul final. Păulești a egalat tot după o fază fixă, un corner la capătul căruia Gabriel Dumitrașcu a reluat cu capul. Execuția a fost, de asemenea parabilă, însă poziționarea deficitară a goalkeeperului Voinței a facilitat egalarea.
Și tot după o lovitură de colț, oaspeții au dat lovitura. Meciul intrase deja în prelungiri, când Alexandru Ștefan a reluat în plasă, tot cu capul, după devierea pe spate a unui coechipier.
Cei din Limpeziș au fost nevoiți să accepte eliminarea, deși, cel puțin în prima repriză, au dominat jocul. În a doua parte, oaspeții, cu doi puști de 16 ani, Gabi Berceanu și Eric Ioniță, în primul unsprezece, au mai echilibrat ostilitățile.
Pentru Voința, eliminarea din Cupa României nu este o tragedie. Buzoienii se pot consola cu faptul că au scăpat, măcar, de cheltuielile pe care le presupune o astfel de competiție, în cadrul căreia organizatorii meciurilor trebuie să scoată din vistierie sume considerabile, întrucât rigorile impuse de FRF sunt destul de aspre. În plus, competiția și-a pierdut din atractivitate pentru cluburile mici, odată cu introducerea grupelor, șansele outsiderelor diminuându-se considerabil, iar suprizele apărând la fel de rar precum o cometă.
Și la capitolul finanțe, cei din Păulești sunt parcă mai pregătiți, investițiile de acolo fiind remarcabile. Recent, gruparea prahoveană și-a modernizat arena, grație unui parteneriat cu două firme puternice din zonă.



