Avansul pentru play-off, tot mai mic. Ultimele clasate, coșmar pentru HC Buzău

• HC Buzău – CSM Reșița 27-30 (12-13)

HC Buzău suferă pe acest final de tur și de an! După remiza in extremis cu CSM Botoșani, din precedenta etapă, formație ce ocupa ultimul loc în clasament, fără niciun punct înaintea întâlnirii cu buzoienii, HC Buzău a pățit-o și mai rău joi, în confruntarea de la Sf. ­Ghe­or­ghe, cu CSM Reșița, din etapa a 13-a a Ligii Naționale, antepenultima a turului. De asemenea ultimii clasați, cu zero puncte, înaintea jocului, reșițenii nu au fost nici ei victima perfectă. „Va fi un meci greu, Reșița nu e o echipă de ultimul loc!”, avertiza înaintea partidei preșe­din­tele Georgian Băducu, și asta s-a văzut din start. Replica bănățenilor a fost puternică, Buzăul nu s-a putut desprinde la mai mult de două goluri, dar finalul primei reprize a fost negru, cu două reușite în ultimul minut ale Reșiței, care a intrat la pauză în avantaj, 13-12! Optimismul nu a dispărut, părea că lucrurile pot fi reglate până la final. 13 minute din partea secundă Buzăul a trăit de pe urma reușitelor lui Vuk Milosevic, care au menținut echipa în avantaj. În minutul 46, după golul de 22-21 al lui Bejinariu, echipa buzoiană a avut pentru ultima dată avantaj în joc! Finalul a fost de coșmar, Reșița a întors, a înscris patru goluri consecutive între minutele 49 și 53 și n-a mai putut fi oprită până la final: 30-27 pentru trupa din Banat, care a obținut cu această ocazie primele puncte din actualul campionat! HC Buzău va continua să ocupe poziția a 8-a, ultima de play-off, și după această etapă, dar a pierdut puncte esențiale din avansul față de plutonul din play-out, doar două „lungimi” rămase acum în fața ocupantei locului 9, CSM Făgăraș.

HC Buzău: Babasafari, Manole, Mihai – Nosrati – 8 goluri, Vuk Milosevic (6), Mironescu (5), Bejinariu (4), Pelidija (3), Broască (1), Esteki, Scarlat, Roșca, Vujadinovic. Antrenor: Pero Milosevic.

Liga Națională, Etapa a 13-a

• CSU Suceava – Dunărea Călărași 10-0 (la „masa verde”)

Meciuri de foc săptămâna viitoare!

Turul Ligii Naționale ia sfârșit săptămâna viitoare, cu ultimele două etape, programate tot în turneu la Sf. Gheorghe, cu doi adversari super-dificili pentru HC Buzău. În runda cu numărul 14, echipa buzoiană o va întâlni pe CSM București, formație pregătită de fostul antrenor al „lupilor”, Eliodor Voica, marți, 22 decembrie, de la ora 16.30, în Sepsi Arena, partidă care va fi transmisă în direct de TVR 2. Buzoienii vor încheia turul și anul miercuri, 23 decembrie, cu un duel la fel de greu, împotriva Dobrogei Sud Constanța. Meciul se va juca în Sala „Katy Szabo”, de la ora 13.00.