Au pedalat în gol

Gloria pică încă un examen în deplasare

A doua parte a sezonului regular a început prost pentru Gloria.  Buzăul pierde a doua oară în această stagiune, de data aceasta împotriva Concordiei, o echipă care, de altfel, își propunea promovarea în august.

Meciul a debutat cu gazdele mai prezente în atac. Ilfovenii au și reușit să deschidă scorul, în minutul 29, după o pasă prin spatele apărării semnată de Andreas Burcea, execuție cum mai rar se vede prin liga secundă. Assistul l-a găsit demarcat pe Adrian Bălan, iar atacantul ajuns la 33 de ani a făcut ce trebuia să facă, plasând mingea în dreapta lui Greab. Marcajul făcut de Wiktorski a fost, însă, unul destul de aproximativ, polonezul ezitând să atace balonu, de teama unui penalty.

Gloria a avut trei oportunități de a înscrie până la pauză. Astfel, șutul de la distanță a lui Șerban a fost respins peste poartă în minutul 43. Câteva zeci de secunde mai târziu, Trebotic a fost aproape de egalare, însă a lovit mingea slab, cu fața. În prelungiri, Chică Roșă putea să-și treacă încă un gol în cont, însă a trimis cu capul, pe lângă.

În partea secundă, inspirația oamenilor din atac a coborât către cote de îngheț. Mai mult, Concordia a avut câteva situații bune, prin Lazăr și Dumbravă. Pentru buzoieni, Șerban a fost omul cu execuțiile de la distanță, unul dintre șuturile acestuia fiind respins, din nou cu emoții, de Oncescu.

Cea mai mare ocazie a fost ratată de Pervan, în minutul 82. Mingea a ajuns la croat cu noroc iar acesta a șutat bine, puțin pe lângă vinclul lui Oncescu.

S-a terminat 1-0, iar Concordia a acumulat 15 puncte și a urcat pe locul 7, la un punct sub CS Mioveni, ultima clasată pe locurile calificabile în play-off. Gloria a rămas cu 18 puncte și este pe locul 4.

• Gloria Buzău: Alexandru Greab – Sergiu Pîrvulescu, Alin Dobrosavlevici, Kamil Wiktorski, Antonio Georgiev (61’ Viktor Angelov), Dinko Trebotic (46’ Valentin Dumitrache), Ionuţ Şerban (71’ Marko Pervan), Cristian Dumitru (71’ Idan Golan), Matei Tănasă, Andreas Mihaiu, Adi Chică-Roşă (71’ Dominik Radic).
  • Rezerve neutilizate: Norbert Haymamba – Dimitrios Patapis, Georgi Pashov, Nicuşor Brîncoveanu.

În etapa a 11-a, Gloria Buzău are meci acasă cu FC Argeș, duminică, de la ora 11.30.