joi, 26 noiembrie 2020

Asta da, frustrare: GLORIA BUZĂU – NANTES ATLANTIQUE 27-21 (10-7)! Franţuzoaicele merg în grupele Ligii Europa

N-a lipsit mult să asistăm la un adevărat miracol la Sala Sporturilor, la returul dintre Gloria Buzău şi Nantes Atlantique, din turul 3 preliminar al Ligii Europa! După eşecul categoric din Franţa, de săptămâna trecută, calificarea handbalistelor buzoiene în grupele competiţii părea aproape imposibilă. Dar şansele, aşa mici cum erau, trebuiau jucate. Ca şi la Nantes, prima repriză a stat sub semnul echilibrului, dar Gloria a forţat pe final şi a intrat la pauză cu o diferenţă dătătoare de speranţe, 10-7. După pauză, însă, miracolul începuse să prindă contur! Golurile succesive ale lui Subţirică şi Janjusevic (2) au distanţat echipa buzoiană la 6 goluri! Supusă unei presiuni uriaşe, Nantes n-a mai fost echipa din tur. Lângă brazilianca De Paula, antrenorul oaspetelor, Guillome Saurina a trimis-o şi pe suedeza Nathalie Hagman, care a mai impulsionat atacul franţuzoaicelor, dar Gloria şi-a păstrat un avantaj constant de 4-5 goluri. S-au făcut din nou 6 goluri (26-20) cu un minut înainte de final. Prea puţin timp rămas însă pentru o calificare in extremis! Fiecare echipă a mai marcat o dată: s-a terminat 27-21, iar primul parcurs european al unei echipe buzoiene de handbal ia sfârşit după numai două partide.

Gloria Buzău: Janjusevic – 9 goluri, Shteriova (4), Subţirică (3), Petrovic (3), Rotaru (3), Iuganu (2), Klikovac (2), Livrinikj (1)

Nantes: De Paula – 7 goluri, Hagman (4), Kpodar (4), Grigel (3), Ayglon (2), Maubon (1).