Aproape de surpriza campionatului

Gloria pierde la un gol cu „Tigroaicele” de la CSM

Carusel al emoțiilor, în meciul dintre CSM și Gloria. O partidă pe care mulți o vedeau ca fiind „de handicap” dar care a fost decisă în ultimele secunde, de cine altcineva decât de Cristina Neagu. Buzăul a început neașteptat de bine meciul cu Tigroaicele, fiind mai tot timpul în avantaj. Ilyna, Moroianu și Petrovic au dat de înțeles că Gloria n-a venit la București doar ca să bifeze prezența. Ba chiar asistența, destul de redusă, a început să se frece la ochi în minutul 18, după golul de 7-10 reușit de Nicolett Papp. Din păcate, câteva greșeli nepermise pentru acest nivel au readus echilibrul, stare de fapt care s-a păstrat până la pauză, atunci când CSM conducea la doar o lungime. Mai exista speranță, însă.

În mitanul secund gazdele au întâmpinat aceleași probleme, grație unei apărări eficace a Gloriei. Singura manevră care le-a mers constant celor de la CSM a vizat angajarea pe extremă, către Dindiligan. În rest, bucureștencele n-au arătat cine știe ce partitură ofensivă. Cu excepția sclipirilor Cristinei Neagu. Gloria s-a ținut scai de adversare, în ciuda câtorva decizii cel puțin curioase ale brigăzii de arbitri, venite, parcă, să le scoată din ritm pe buzoience. Inclusiv Tea Pijevic a primit două minute de eliminare, după un protest timid, gest care în 99 din 100 de situații ar fi trecut neobservat și nesancționat.

Cu șase minute înainte de final, partida părea decisă, după ce gazdele se distanțaseră pentru prima dată în meci, la un plus trei care părea insurmontabil. Stupoare însă, Gloria a revenit rapid, prin Nicolae și Blazevic, aducând egalarea la 24. Buzăul a avut
time-out în ultimul minut, însă Nicolett Papp a pierdut mingea, după ce fusese clar faultată. Arbitrii s-au făcut, din nou, că plouă iar CSM a înscris, pe ultimul atac.  Cu doar o secundă la dispoziție, Ilyna a tras de la mare distanță, însă n-a reușit nici măcar să prindă cadrul porții. 25-24 la final, o înfrângere onorabilă ar spune unii, însă în urma căreia rămâne sentimentul că s-ar fi putut ceva mai mult.

De la Buzău, Ilyna a fost principala marcatoare, cu șase goluri. Belarusa a fost, însă, extrem de ineficientă, asumându-și aruncări hazardate, într-un meci în care rolul de „volume shooter” nu i s-a potrivit deloc. Raluca Nicolae a mai înscris de trei ori, din cinci aruncări, în rest, cifre modeste pe faza de atac. Remarcabil, totuși, modul în care fetele s-au organizat pe faza defensivă.

Gloria a jucat fără Daniel Anca pe bancă, tehnicianul lipsind din motive medicale. Se pare că antrenorul buzoian a trebuit să se opereze, în urma unei afecțiuni grave, la ligamentele încrucișate.

În urma eșecului, Buzăul se menține pe 7, însă poate fi depășit în clasament de Măgura Cisnădiei. Pe 20, fetele vor disputa prima partidă oficială de pe teren propriu în acest an, cu CS Mioveni.