„Grădinița” râmniceană, egala profesoarei de blaturi Păulești

Chiar cu câteva zile înainte de reluarea Ligii a III-a, „s-a spart” scandalul blaturilor, un scandal care mocnea de mai multe zile în spațiul românesc. Din păcate pentru trupa din Râmnicu Sărat, orice rezultat ar fi fost privit chiorâș, suspiciunile fiind oarecum întemeiate.
Puștii lui Marius Tîrîlă și-au văzut însă de meci. Cel puțin în prima repriză, așa cum, de altfel, ne-au obișnuit. Olimpia a condus cu 2 la 0, după golurile înscrise de Andrei Lopată și de Mihai Lupu. Până la pauză, prahovenii au redus din diferență prin Carlos Zamfir.
Egalarea a venit în actul secund, de la Levi Niv, unul dintre cei patru seniori trimiși în teren la meciul cu Râmnicul. Ceilalți fotbaliști cu experiență au fost probabil scoși din lot sau se aflau pe la audieri.
Din păcate pentru galben-albaștri, s-a încheiat 2 la 2, după o primă repriză în care râmnicenii au ratat trei-patru ocazii clare. Una peste alta, un rezultat bun pentru Olimpia, penultima din clasament, împotriva unei echipe de pe locul 4, care are cu totul alte griji decât cele ale retrogradării. Etapa viitoare, râmnicenii vor juca în deplasare, cu Victoria Traian.
„Dosarul Păulești” a zguduit fotbalul din eșaloanele inferioare după ce procurorii au dispus arestarea cuplului Claudiu Blaga – Alexandru Cristescu, considerați principalii inițiatori ai unor meciuri strategice din Liga a 3-a, suspectate că ar fi fost influențate pentru obținerea unor câștiguri ilicite la pariuri. Potrivit anchetatorilor, schema ar fi vizat manipularea unor partide din Liga a 3-a prin intermediul unor persoane din zona administrativă și sportivă, pentru a genera rezultate favorabile pe anumite piețe de pariuri. Cei doi ar fi avut un rol central în coordonarea mecanismului. Cazul a readus în discuție vulnerabilitatea competițiilor din ligile inferioare în fața tentativelor de manipulare a rezultatelor, în special în contextul pariurilor sportive online.
Culmea, și Metalul ar fi trebuit să joace în această iarnă un amical cu Păuleștiul, o echipă pe care o mai întâlnise în vara lui 2025 (tot într-un meci de verificare) și pe care o bătuse cu 2 la 0. Puși probabil în gardă de scandalul care mocnea la clubul prahovean, alb-albaștrii au renunțat la meciul de pregătire.



