Administrație

Mărăcineni: Cofinanțarea pentru modernizarea Școlii de Coordonare a crescut la 20 de miliarde de lei vechi

Proiectul pentru reabilitarea imobilului Școlii de Coordonare din Căpățânești și modernizarea funcțiunilor – componente structurale și echipamente școlare performante -, a fost inițiat, la nivel de șantier, odată cu începutul anului școlar în curs.

Finanțarea a fost atrasă pe un program dezvoltat de Agenția pentru Fondul de Mediu, la o valoare de 6 milioane de lei, adică 60 de miliarde de lei vechi. La acel moment, partea de participare financiară a administrației locale era la aproximativ 12 miliarde de lei vechi, corespondentul unui procent de 2 la sută din valoarea totală a finanțării. Numai că, aproape de finalul investiției, autoritățile locale se văd nevoite să aloce fonduri suplimentare pentru cofinanțarea investiției de la Școala de Coordonare, pentru că după un exercițiu de actualizare a prețurilor, dar și o analiză suplimentară la nivelul Agenției pentru Fondul de Mediu, s-a constatat că lucrările eligibile vor necesita un buget final de peste 20 de miliarde de lei vechi, conform unui mai vechi obicei folosit de finanțatori de „a schimba regulile în timpul jocului”!

„La final va fi, probabil, o școală rivală ca și calități smart cu Școala nr. 11 din Buzău, recunoscută pentru proiectele eco aplicate. Numai că, la Căpățânești clădirea școlii va fi prietenoasă cu mediul înconjurător încă din faza de construcție, va avea acoperiș potrivit cerințelor eco, geamuri pe măsură, termoizolare și sursă de încălzire prin pompă, plus alte elemente tehnice pe care le vom aduce pe măsură ce constructorii vor apărea pe șantier”, spunea primarul Constantin Dumitru la momentul emiterii ordinului pentru începerea lucrărilor.

În paralel, administrația locală a accesat și un proiect european, dezvoltat prin Programul Național pentru Redresare și Reziliență (PNRR) prin care a accesat două componente: achiziție de mobilier școlar și achiziție de echipamente digitale performante. La acest moment, cele 22 de săli de clasă din școlile și grădinițele din comuna Mărăcineni sunt dotate cu table interactive, imprimante, laptopuri, oferind elevilor și cadrelor didactice condiții moderne de învățare și predare. Valoarea totală a proiectului accesat prin PNRR depășește cu puțin 1,5 milioane de lei, adică 15 miliarde de lei vechi.

„Mobilierul școlar a sosit în prima parte a acestei luni. Este vorba despre componente specifice: băncuțe, scaune, catedre, dulapuri, cuiere, care vor echipa cele 22 de săli de clasă din școlile de pe raza comunei Mărăcineni, fie că vorbim despre grădiniță, nivel primar sau gimnazial. În ce privește situația lucrărilor la Școala de Coordonare, partea de dotări tehnice – pompă de căldură, tablourile și componentele cu funcțiuni electrice, constituie o adevărată industrie. Am folosit tot ce este mai bun la această oră în materie de eficientizare energetică, inclusiv panouri fotovoltaice, montate pe acoperiș. Lucrările interioare sunt executate în proporție de 50 la sută, în timp ce la exterior se execută finisajele”, spune viceprimarul comunei Mărăcineni, Mirel Alixandru.

Administrația de la Mărăcineni are în pregătire un alt proiect accesat pe Programul Național pentru Redresare și Reziliență, care vizează refacerea clădirii cu destinație de bibliotecă, o finanțare de 4,6 milioane de lei (46 miliarde de lei vechi), de altfel un program dezvoltat la nivel de județ, în care comuna Mărăcineni este partener și lider de proiect cu alte 49 de unități administrativ-teritoriale. Calitatea de lider de hub educațional digital i-a fost conferită Primăriei Mărăcineni tocmai prin prisma experienței și implementării proiectelor cu fonduri europene care au propulsat comuna în top patru național, top realizat de Ministerul Dezvoltării. Primarul Constantin Dumitru va da ordinul pentru începerea lucrărilor în primul trimestru al anului viitor.

Articole similare