Sport

Cu vântu-n pânze. HC, încă o victorie în Liga Zimbrilor

Raportul de forțe dintre CSM Sighișoara și HC Buzău părea dezechilibrat, însă Liga Zimbrilor generează din ce în ce mai des surprize.

Pe cai mari după ce trecuseră de Dinamo, elevii lui Bebeshko au început cu frâna de mână trasă partida cu CSM, astfel că pe la jumătatea primei reprize se prefigura ditamai pocinogul: sighișorenii conduceau cu 9 la 4, după un gol al veteranului Asoltanei, cel mai bun om de la gazde. Ecartul s-a mărit chiar la 6 lungimi în minutul 16, Buzogany marcând de la distanță într-un moment în care Buzăul ataca fără portar.

Semnalul revenirii a venit de la Virbauskas și Mitic, fiecare cu câte două reușite rapide, goluri care au apropiat-o pe HC la 12-10. La pauză, 13-13, iar lucrurile reveneau la normal.

La revenirea de la cabine, Sighișoara n-a mai surprins, însă nici n-a arătat ca o nou-promovată. Ardelenii s-au ținut scai, ba chiar au preluat conducerea în câteva rânduri. Plusul de valoare al Buzăului s-a văzut totuși în ultima treime a meciului. Virbauskas a fost din nou vioara întâi cu câteva acțiuni care au destabilizat toată defensiva gazdelor. Gogola și  Komogorov și-au pus la rându-le amprenta pe statistici, arătând de ce au fost aduși la Buzău. Mitic și Klis au fost aceeași jucători excelenți din sezonul trecut.

Emoțiile s-au risipit complet după reușita de 23-28 a lituanianului, iar ultimele 10 minute practic nu au mai contat. 27-32 la final, o victorie grea, pe un teren unde se vor încurca, foarte probabil, multe echipe.

De la HC, Virbauskas a avut zece goluri (șase din 7 metri), secondat de Grbovic, cu șapte reușite din opt aruncări, un procent senzațional. Poate cel mai bun om al Buzăului a fost Tcaciuc, cu 17 parade, o evoluție care confirmă titularizarea sa în dauna lui Komok.

  • Buzău: Tcaciuc – Virbauskas 10, Grbovic 7, Komogorov 3, Mitic 3, Broască 2, Klis 2, Gogola 2, Rață 2, Bejinariu 1, Csog, Tărîță, Hrimiuc, Sukic.
  • Antrenor: Serhiy  Bebeshko.

După trei runde, clasamentul e de pus în ramă. HC e lider, cu 6 puncte din tot atâtea posibile, secondată fiind de Dinamo. Timișoara este singura care poate ajunge la cota 6, fiind favorită în deplasarea de la Suceava.

Articole similare