Cristina Stroe s-a hotărât să reia cursurile facultății
A întrerupt studiile în urmă cu 14 ani

Într-o poveste postată pe rețelele de socializare recent, buzoianca Cristina Stroe le detaliază fanilor motivele pentru care în adolescență a fost nevoită să întrerupă cursurile Facultății de Limbi și Literaturi Străine din cadrul Universității din București. Facultate pe care a început-o deși venise în Capitală cu gândul să facă muzică și să se înscrie la Conservator.
„În toamna anului 2011 am venit în București singură, îndrăgostită de muzică și plină de planuri mari. Îmi doream să cânt, deși nu cunoșteam pe nimeni… Mi se părea imposibil să pătrund într-o lume atât de străină, fără niciun sprijin, fără vreo pilă sau vreun neam, în afară de un unchi care locuia în Voluntari, cu o meserie total diferită, și care avea să mai trăiască doar puțin după ce m-am mutat aici”, a detaliat buzoianca.
Cristina își mai aduce aminte că nu avea nici prieteni în domeniul muzical, iar cei pe care îi știa deveniseră brusc distanți, și abia peste ani a înțeles că Bucureștiul are un alt fus orar, cu un timp diferit, în care oamenii se pierd. „Eu venisem să cânt și să fac facultatea. Nu am vrut să mă înscriu la Conservator din mai multe motive pe care nu le mai expun aici. M-am înscris la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine din cadrul Universității din București. Evident, am ales secția portugheză-engleză, influențată fiind tot de marea mea dragoste, muzica. Învățasem portugheza din <bossa novele>, pe care le ascultam pe nerăsuflate încă de la șase ani, și din câteva telenovele difuzate pe Acasă TV („Terra Nostra”, „Chocolate com pimenta”, „Sclava Isaura” și, mai târziu, „Clona”, pe care am urmărit-o în portugheză). Pentru mine, a fost o alegere bună, deși părea total opusă visului meu, dar care, în realitate, nu mă îndepărta complet de el”, a povestit cu maximă sinceritate Cristina.
Pentru artistă au urmat ani haotici, atât pe plan personal cât și profesional; mergea cât putea la facultate, dar în același timp trăgea tare să cânte oriunde pentru a se putea întreține. S-au acumulat absențele care au împiedicat-o să intre la unele examene și a rămas cu restanțe pe care nici până astăzi nu le-a dat.
Scria versuri în portugheză, traducea, lucra creativ, dar din păcate nu mai găsea energia, motivația și starea necesară să se întoarcă și să termine studiile. „Știam că pot, dar nu-mi găseam drive-ul. Și am realizat mai târziu de ce: pentru că lucrurile pe care nu le faci la timpul lor, uneori nu se mai întâmplă. Mi-a rămas pe suflet această neîmplinire. Anul acesta, însă, am hotărât să îmi explorez o latură foarte bogată a mea, creativitatea, și să mă întorc la facultate, de data aceasta într-un domeniu în care am primit multe confirmări în ultimii ani. Așa că iată-mă, 14 ani mai târziu: nu mai sunt singură, ci am familia pe care am visat-o; nu mai sunt doar îndrăgostită de muzică, ci o iubesc cu toată ființa mea; iar planuri nu-mi mai fac, pentru că știu că El știe mai bine decât mine. Sunt foarte fericită și recunoscătoare că pot să fac ceea ce simt și ceea ce îmi doresc și abia aștept să vă arăt și muzica la care lucrez. Toate la timpul lor”, a declarat extrem de optimistă, Cristina Stroe.



