Sport

Buzoianul Pompiliu Stoica, demisie după un meci

S-a despărțit de CSO Teleajenul Vălenii de Munte

Buzoianul Pompiliu Stoica s-a despărțit de CSO Teleajenul Vălenii de Munte după doar un meci în care a condus nou-promovata în Liga a III-a, în chiar runda de debut a sezonului 2025/26. Fostul fundaș, care în curând va împlini 49 de ani, la data de 10 septembrie, preluase ca antrenor principal echipa prahoveană la mijlocul lunii august.

CSO Teleajenul Vălenii de Munte a obținut o remiză la debutul în Liga 3, 1-1 la CSO Băicoi, într-un meci dificil pe terenul trupei lui Valentin Lazăr. Va rămâne singurul joc în care echipa prahoveană nou-promovată l-a avut pe banca tehnică pe fostul internațional român Pompiliu Stoica, fiindcă acesta și-a prezentat ulterior demisia, scrie site-ul Telegrama. În locul său, echipa de la Vălenii de Munte l-a repus ca antrenor principal pe Iulius Mărgărit, alături de care a câștigat eventul în fotbalul prahovean în 2025.

„Pompiliu Stoica și-a prezentat demisia. Au fost niște discuții, în interiorul clubului, după care ne-a anunțat pe grupul nostru că și-a dat demisia”, a spus președintele vălenarilor, Mugurel Bîrziloiu.

Pe 29 iunie, buzoianul anunța „deschiderea oficială a clubului” ACS Pompiliu Stoica din data de 30 iunie, la stadionul Petrolul din Băicoi. Anterior, Stoica a activat ca antrenor și jucător la echipa din Liga 3 CSO Plopeni.

CSO Teleajenul Vălenii de Munte a câștigat, în sezonul 2024-2025, Liga a IV-a Prahova și Cupa României, faza județeană Prahova, a promovat în Liga a III-a în urma barajului cu CSU Știința București, după 0-2 în tur și 2-0 și 4-2 la lovituri de departajare, în retur.

Sezonul l-a început în faza regională a Cupei României unde, în grupe, a câștigat cu 5-4 contra Daco-Getica București și a cedat cu 2-3 la FC Urziceni, iar finala a pierdut-o contra ACS Axi Adunații Copăceni, scor 0-4.

În toate aceste meciuri l-a avut ca antrenor pe Iulius Mărgărit , pentru ca la mijlocul lunii august să surprindă cu înlocuirea acestuia cu Pompiliu Stoica. Acum, după doar un joc oficial cu Stoica antrenor, echipa din Vălenii de Munte l-a repus antrenor pe Mărgărit și, în etapa a 2-a a Ligii a III-a, va juca tot în deplasare, la Olimpic Zărnești, formație care a început sezonul cu un 4-1 în deplasare la Tricolorul Breaza. Primul meci acasă îl are în etapa a treia, contra CSM Săcele, altă nou-promovată în Liga a III-a, câștigătoarea eventului în Brașov.

Articole similare