Gura Teghii: Trei mandate de primar, pentru… patru punți pietonale!

Adrian Chirac, primarul social-democrat al comunei Gura Teghii, a făcut, recent, un anunț pe pagina de socializare, privind iminența unei noi investiții de interes public: construirea a patru punți pietonale, care vor înlesni accesul populației din sate situate peste apa râului Bâsca, reper fiind satul de reședință. Primarul Chirac a emis ordinul pentru începerea lucrărilor, iar constructorul poate demara lucrările pentru organizarea de șantier.
„Suntem pe cale să demarăm lucrările pentru construirea a patru punți pietonale, esențiale pentru comunitatea noastră, punți ce vor fi amplasate după cum urmează: două punți la Varlaam (Poiana cu Rugi și zona Căminului Cultural), o punte la Gura Teghii (Ionaști) și o punte la Furtunești (la Dogaru – Bâsca Colți)”, spune primarul Adrian Chirac. Conform contractului încheiat cu constructorul, cele patru punți peste râul Bâsca ar urma să fie executate în trei ani (36 de luni), iar lucrările pot începe chiar până la sfârșitul acestei luni.
Autoritatea locală apreciază că această investiție era absolut necesară pentru accesul localnicilor în zonele respective, viitoarele căi de aces fiind singurele căi de acces la drumul principal. În răspunsul la o întrebare adresată de o localnică, primarul Chirac a precizat faptul că noile căi de acces vor permite atât circulația pietonilor, dar și a vehiculelor care nu depășesc 3,5 tone.
Aceeași sursă a făcut și o dezvăluire interesantă, în sensul că primele demersuri pentru întocmirea documentațiilor tehnice, cu tot ce înseamnă parcursul birocratic, au fost făcute încă de pe timpul fostului primar Gheorghe Băcneanu, care a decedat între timp, mai precis în anul 2019. „Lucrarea a fost amânată mult timp din cauza diferitelor provocări administrative și financiare, dar în sfârșit, am reușit să obținem toate avizele și resursele necesare pentru a începe implementarea acestui proiect important pentru noi toți. După cum probabil știți, proiectul a fost inițiat în 2019 de către domnul primar Băcneanu, procedurile au fost preluate de domnul primar Micleru, iar administrația actuală a reușit finalizarea documentației în vederea începerii lucrărilor. Este un pas mare pentru dezvoltarea infrastructurii comunei noastre și un proiect care va îmbunătăți considerabil viața cotidiană a multor familii. Mă bucur că putem da startul acestei investiții importante și îmi exprim recunoștința față de toți cei care au susținut acest proiect și au făcut posibil acest moment”, mai spune primarul Adrian Chirac.
Execuția celor patru punți pietonale presupune o susținere financiră în valoare de 4.734.187 lei, din care bugetul local ar trebui să asigure cheltuielile neeligibile în valoare de 260.061 lei. Conform datelor puse la dispoziție de primarul Chirac, valorile de mai sus au fost stabilite la nivelul anului 2022, ceea ce presupune o realiniere a costurilor, în concordanță cu evoluția prețurilor pe piața materialelor de construcții.



