Actualitate

VIDEO | Percheziții și sute de metri cubi de lemn confiscate la Buzău

Evaziune fiscală cu material lemnos

Polițiștii de investigare a criminalității economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Buzău, alături de reprezentanți silvici, au efectuat ieri, 20 noiembrie, trei percheziții în județul Buzău, într-un dosar penal care vizează infracțiuni de evaziune fiscală. Operațiunea s-a desfășurat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Buzău, în baza autorizațiilor emise de Tribunalul Buzău.

Ancheta vizează activitatea unui bărbat de 52 de ani, administrator al unei societăți comerciale, care, între anii 2021 și 2024, ar fi comercializat material lemnos din sortimentul cherestea de rășinoase către persoane fizice neautorizate. Potrivit cercetărilor, tranzacțiile erau acoperite prin emiterea de avize fictive de însoțire a materialului lemnos, în care la rubrica destinatari apăreau persoane juridice plătitoare de TVA. În realitate, aceste entități nu primeau materialul lemnos, iar veniturile rezultate nu erau declarate, sustrăgându-se astfel plata impozitelor datorate statului.

În urma perchezițiilor, autoritățile au descoperit și inventariat aproximativ 400 de metri cubi de lemn, de diverse esențe și sortimente, care au fost indisponibilizați pentru continuarea cercetărilor. De asemenea, polițiștii au ridicat mai multe documente contabile ale societății implicate, care vor fi analizate pentru a documenta întreaga activitate infracțională și pentru a evalua prejudiciul cauzat bugetului de stat.

Ancheta este în desfășurare sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Buzău, iar autoritățile fac eforturi pentru recuperarea prejudiciului.

Această operațiune subliniază importanța respectării legislației fiscale și forestiere, autoritățile reiterând că astfel de acțiuni ilegale vor fi ferm sancționate.

Articole similare